fbpx

Dlaczego TAK NAPRAWDĘ nie należy się opalać?

O tym, że słońce wysusza skórę, przyspiesza powstawanie zmarszczek i doprowadza do pojawiania się nieestetycznych przebarwień na skórze, wie każdy. Dodatkowo, jesteśmy powszechnie straszeni nowotworem skóry, który swój początek może mieć właśnie w nadmiernym wystawianiu się na słońce. Są to powszechnie znane powody, dla których należy pomyśleć o ograniczaniu wystawiania się na promieniowanie słoneczne. Dlaczego jednak tak naprawdę nie należy się opalać, a w słoneczne dni obowiązkowo nosić krem z filtrem? Jak słońce działa na naszą skórę?

Promieniowanie słoneczne składa się z 3 komponentów: UVC, UVB i UVA. Jego wpływ na ludzki organizm ma charakter fotochemiczny, co doprowadza do biologicznych skutków, których siła zależna jest od tego, z jaką długością fal mieliśmy do czynienia oraz jak duża dawka promieniowania została przez nas wchłonięta.

Krótkotrwała ekspozycja na słońce daje szybko o sobie znać i w gruncie rzeczy jest pozytywnym zjawiskiem: w naszym organizmie wzrasta poziom endorfin, poprawia nam się nastrój, a w komórkach naszego ciała syntetyzuje się tak ważna dla podtrzymania dobrostanu witamina D. Bilans zysków i strat jednak odwraca się na naszą niekorzyść, gdy czas spędzamy na leżeniu plackiem na słońcu niebezpiecznie wzrasta. Dodatkowo, promieniowanie oddziałujące na nas przez długi czas kumuluje się w naszym organizmie i daje o sobie znać po latach (czerniak skóry jest wykrywany najczęściej u osób po 55 roku życia).

usuwanie przebarwien po opalaniu brazowe plamy siedlce
brazowe przebarwienia po opalaniu

Co dzieje się z naszym ciałem, gdy wystawiamy się na słońce zbyt długo?

  • wraz z silną ekspozycją na promieniowanie UV, podnosi się poziom cytokin przeciwzapalnych oraz enzymów przyspieszających degradację skóry.
  • woda ucieka z naskórka w niebezpieczny tempie, doprowadzając do jego przesuszenia, przez co traci on soje funkcje bycia naturalną barierą zewnętrzną dla ciała.
  • w organizmie rozwija się stan zapalny oraz zmiany immunologiczne
  • obniża się naturalna zdolność do regeneracji skóry, przez co rany na opalonej skórze goją się wolniej
  • dochodzi do uszkodzenia DNA, co przekłada się na szybsze starzenie się komórek
  • w skrajnych przypadkach i przy odrobinie pecha, wskutek mutacji komórek, może rozwinąć się czerniak
  • może powstać rumień, oparzenie posłoneczne lub może dojść do fototoksykacji. Są to ostre reakcje, które zawsze powinny być dla nas sygnałem, że doszło do nadmiernego opalania

Opalanie przyspiesza powstawanie zmarszczek

Dlaczego tak się dzieje? Zawarte w skórze kolagen i elastyna, gdy są poddane działaniu promieniowania słonecznego, degradują się, przez co skóra traci naturalną jędrność. Rysy twarzy zmieniają się, a skóra staje wyraźnie mniej elastyczna. Wszelkie zabiegi usuwające zmarszczki i poprawiające owal twarzy oraz zabiegi ujędrniające skórę, które przeprowadzane są po opalaniu, dają gorsze rokowania na osiągnięcie dobrego i trwałego efektu. Po opalaniu trudniej też uzyskać optymalny stopień nawilżenia skóry, nawet gdy stosujemy zabiegi na twarz silnie nawilżające, tj. Nucleofill.

Opalanie doprowadza do poparzeń i przebarwień

Naturalna ochrona skóry przed słońcem to przede wszystkim enzymy w niej zawarte. Są to:

  • katalaza
  • dysmutaza ponadtlenkowa
  • peroksydaza glutationowa

Dodatkowo, bardzo istotne jest „wysycenie skóry” witaminą C, A i E. Używanie kremów akurat z tym składnikiem pozwala skórze łatwiej poradzić sobie z wolnymi rodnikami, które uwalniają się na słońcu. Niestety jednak bardzo często zdarza się, że w sytuacji wystawienia się na zbyt silne slonce ilość wolnych rodników uwolnionych w skórze jest tak wielka, że zaczynają one rozrywać wiązania między komórkami. Ze względu na to, że procesowi towarzyszy ogromna energia, uszkodzone zostają komorki skóry. Powstają wtedy stany zapalne.

Czy można opalać się przez szybę? Różnice między falami UVA a falami UVB

Promieniowanie powodujące piękną, brązową opaleniznę, czyli promieniowanie UVB niestety nie przenika przez szyby. Są to fale, których najwięcej jest latem, w godzinach okołopołudniowych. UVB niszczy naszą skórę, w nadmiarze może powodować nowotwory i należy się przed nim chronić stosując kremy z filtrem. Są zatrzymywane nie tylko przez chmury i przez szyby, ale także przez kapelusze i tkaniny. Groźniejsze są fale UVA, które przenikają przez szyby, ale jednak nie opalają. Działają przez cały rok z jednakową siłą, dlatego nakładanie kremu z filtrem antysłonecznym w ciągu zimy jest jak najbardziej wskazane. Tego typu promieniowanie, w przeciwieństwie do fal UVB nie powodują oparzeń i nie zarumienią nam skóry na piękny złocisty kolor. Nie zmienia to faktu, że UVA degradują skórę, przyspieszają jej starzenie, a nawet mogą doprowadzać do rodzenia się nowotworów. Na szczęście, wiele popularnych kosmetyków do twarzy ma wbudowany filtr antysłoneczny. Co prawda jest to ochrona na poziomie SPF 20, jednak jest to lepsze niż nic.

Jakie zabiegi są odpowiednie na przebarwienia na twarzy?

Przygotowując skórę na walkę z gorącym latem, konieczne jest sięgnięcie przede wszystkim po zabiegi, które dostarczą jej optymalną dawkę witaminy C. W naszej klinice z powodzeniem stosujemy zabieg z 15% stezeniem witaminy C na twarz, dekolt i inne części ciała. Wykonuje się go w seriach, po 4 do 6 zabiegów raz na minimum tydzień. Efekty to przede wszystkim rozjaśniona skóra twarzy, wyrównany koloryt, zdecydowana redukcja przebarwień już od pierwszego razu, a po dłuższym czasie: widoczne ujędrnienie i odmłodzenie skóry twarzy. Preparaty z witaminą C można również podawać metodą mezoterapii. W naszej ofercie znajdziecie mezoterapią tradycyjną (sprawdź: mezoterapia igłowa w Siedlcach – ceny i efekty), jak i mezoterapią mikroigłową, która jest wykonywana specjalnym urządzeniem wyposażonym w głowicę z krótkimi, cienkimi igłami (w przypadku mezoterapii igłowej mamy do czynienia z tradycyjnymi igłami). Witamina C oraz inne dobroczynne dla skóry substancje podawane są w tym przypadku wprost do skóry. Igły przebijają granicę blokującego pełne wchłanianie naskórka. Dlatego mezoterapia jest tak skuteczna i wydajna, a jej skutki odczuwalne są niemal od razu.

Zabiegi z kwasami na twarz na przebarwienia słoneczne

Zabiegi z kwasami na twarz wykonywane przez profesjonalną kosmetyczkę w naszej klinice w Siedlcach znajdziecie w tym dziale. Jest to agregat specyficznych ofert, z których każda odznacza się nieco innym oddziaływaniem na skórę. Osoby, które chcą pozbyć się przebarwień po opalaniu oraz które chcą wyczyścić skórę po upalnym lecie, powinny zdecydować się na Revital Peel. Jest to zabieg z kwasami na twarz, który pomaga wygładzić pierwsze zmarszczki, w tym zmarszczki powstałe na bazie nadmiernego opalania się. Rewelacyjnie niweluje pierwsze objawy fotostarzenia skóry, walczy z przebarwieniami (i dodatkowo z drobnymi bliznami, np. po zadrapaniach lub po trądziku). W składzie podawanego preparatu znajduje się silny kwas TCA, a także kwas migdałowy i kwas kojowy.