fbpx

Blizny po trądziku – jak je usunąć?

Gdy dotyka nas trądzik, problemem jest nie tylko walka z tym uciążliwym w leczeniu schorzeniem doprowadzającym do powstawania nieestetycznych wyprysków. Drugim utrapieniem są także blizny, które mogą być pokłosiem pojawiających się zmian skórnych. Jak zniwelować blizny po trądziku na twarzy, szyi i na ramionach oraz na pozostałych częściach ciała? Czy dziury po trądziku można „czymś wypełnić”? Co z bliznami starymi, które pojawiły się w okresie dojrzewania i były z nami przez lata? Czy można je usunąć? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jakich kosmetyków używać, gdy mamy trądzik, aby nie powstawały blizny i dziury potrądzikowe?

Unikamy agresywnych detergentów i ścierających peelingów

W zasadzie każdy stan zapalny może sprawić, że skóra zareaguje budowaniem blizny lub pojawieniem się w tym miejscu przebarwienia. Ze względu na to, że usuwanie przebarwień i usuwanie blizn po trądziku jest często bardziej uciążliwe niż leczenie samego trądziku, nie należy sprawy bagatelizować. Dlatego gdy tylko pojawiają się wypryski, należy działać skutecznie. Po pierwsze, kluczowa jest higiena i stosowanie kosmetyków, które pomogą wygasić stany zapalne. Unikajmy silnych detergentów do mycia orz domowej roboty peelingów, np. cukrowych, które mogą doprowadzić o podrażnienia skóry i do tworzenia się blizn i innych śladów (do agresywnego ścierania wróćmy, gdy skóra zostanie wyleczona z wyprysków). Nie wahajmy się udać do dermatologa, który oceni stan naszej skóry orz podłoże powstawania trądziku, a następnie zaordynuje na pewno skuteczną metodę walki ze źródłem problemu. Gdy mamy trądzik, nie należy wyprysków wyciskać – w ten sposób można jedynie roznieść infekcję po pozostałych częściach twarzy.

Unikamy tłustych kremów, zamieniając je na kremy nawilżające do cery trądzikowej

Poza unikaniem peelingów gruboziarnistych (oraz tych enzymatycznych), gdy trądzik w pełni, należy używać delikatnego środka myjącego i kremu nawilżającego. Szukając odpowiedniego specyfiku w drogerii, postarajmy się wybrać taki, którego skład nie jest tłusty.

Dlaczego po trądziku powstają blizny?

Stany zapalne towarzyszące trądzikowi powodują, że w obszarze zmienionym chorobowo gromadzi się krew, a w warstwie skóry gromadzi się nadmiar melaniny. To może pozostawić po sobie zmiany w postaci brązowych plamek. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy wypryski są na tyle głębokie, że miejscowo rozpadają się elastyna i kolagen, które odpowiadają za tworzenie „rusztowania” dla naszej skóry. W miejscu uszkodzenia gromadzi się tkanka włóknista i powstają blizny, wgłębienia (określane często dziurami w skórze po trądziku).

Głębokie blizny po trądziku na twarzy – jakie zabiegi medycyny estetycznej są skuteczne?

Decydując się na zabiegi medycyny estetycznej na blizny należy mieć świadomość tego, że im płytsza blizna, tym łatwiej ją usunąć. Gdy znamię jest bardzo głębokie, będzie wymagało serii wizyt w klinice, w trakcie których przeprowadzi się terapie łączące w sobie różne metody walki z bliznami po trądziku.

Oczyszczanie twarzy kwasami jako zabieg skutecznie spłycający blizny potrądzikowe

W początkowym stadium walki z bliznami, gdy nie wydają się one głębokie ani bardzo widoczne, większość z nas udaje się do salonu urody, gdzie kosmetyczka Siedlce przeprowadza zwykle oczyszczanie twarzy kwasami. Tutaj efekty mogą być bardzo różne: z jednej strony, blizny mogą być płytkie, a skóra pacjenta może dobrze znosić działanie nawet najmocniejszych kwasów, do których należy np. kwas salicylowy i glikolowy. W ten sposób blizn można pozbyć się w kilka tygodni, robiąc serię zabiegów połączonych z głębokim odżywianiem skóry. Twarz wydaje się być po nich bardziej promienna, zdrowsza, a przede wszystkim wyrównany staje się jej koloryt. Ofertę skutecznego zabiegu oczyszczającego twarz, przeprowadzanego z użyciem kwasów, dedykowanego cerze trądzikowej, który przeprowadzamy w Est Clinic w Siedlcach znajdziesz tutaj.

Bloomea – zabieg na blizny na twarzy i na pozostałych częściach ciała, idealny do niwelowania blizn potrądzikowych i pooperacyjnych

Bardzo skutecznie zadziała również Bloomea, która doda nam świeżości, poprawi kontur twarzy i sprawi, że zwiększy się napięcie skóry. Gdy zadziałamy urządzeniem na plecy, brzuch, ramiona, czy uda (Bloomea jest przystosowana do zabiegów na  całe ciało), uzyskamy efekt ujędrnienia/pozbycia się wiotkości skóry. Dodatkowo, zabieg działa przeciwzmarszczkowo. Bloomea działa na rogową warstwę naskórka, dzięki czemu, przeprowadzając procedurę regularnie, doprowadzamy do zniwelowania przebarwień i blizn. Jest to zresztą zabieg, który pierwotnie został opracowany przez francuskich lekarzy właśnie w celu leczenia blizn pooperacyjnych. Zabieg z użyciem Bloomea przeprowadza się w 3 etapach: na początku następuje złuszczanie naskórka (tak głębokie, jak wymaga tego skóra pacjenta), następnie oddziałuje się na skórę drganiami, a na końcu stosuje się laser pobudzający komórki do odbudowy kolagenu oraz do rozrostu fibroblastów. Bloomea przeznaczona jest nie tylko do zabiegów na twarz, ale również na ciało. Warto pamiętać, że nie należy łączyć Bloomea z zabiegami złuszczającymi.

„Wampirzy lifting”  – dobry rownież na blizny

Mimo że priorytetową przyczyną, dla których pacjenci zgłaszają się do kliniki w Siedlcach na wampirzy lifting, czyli na mezoterapię z użyciem PRP, jest odmłodzenie skóry, pozbycie się zmarszczek i jej ujędrnienie, to nalezy wiedzieć, że tego typu zabieg rozjaśnia też przebarwienia, a w dłuższej perspektywie do zniknięcia blizn po trądziku. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje w skórę preparat uzyskany z krwi, którą uprzednio pobrał od tego samego pacjenta. Substancja ta działa ekstremalnie mobilizująco na skórę,przyczynia się do szybkiego gojenia ran, autoregeneracji tkanek, odbudowy tkanki kostnej, a w wymiarze estetycznym: do znacznego odświeżenia stanu skóry. W ślad za odzyskaniem witalności, skóra staje się też stopniowo uwolniona od blizn i przebarwień. Zmarszczki spłycają się, szyja i dekolt wydają się młodsze, a cera bardziej promienna. Wampirzy lifting Siedlce jest często stosowany również do walki z rozstępami.

Mezoterapia mikroigłowa na blizny na twarzy – Dermapen 4

To skuteczny zabieg na blizny po trądziku, oparzeniach, samookaleczeniach, a także po ospie. Dodatkowym efektem jest spłycenie zmarszczek, głębokie nawilżenie naskórka, zamknięte porów, a także delikatne naciągnięcie skóry twarzy. Zabieg bazuje na naturalnych właściwościach skóry do samoregeneracji. Proces ten uruchamia się, gdy w kontrolowanych warunkach dochodzi do stymulacji tkanek poprzez ich nakłuwanie. Mikronakłuwanie skóry odbywa się przy użyciu urządzenia wyposażonego w głowicę naszpikowaną mini igłami. Poprzez nakłuwanie dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, które, gojąc się, stymulują skórę do nabudowywania swojej gęstości (zwiększa się ilość naczyń krwionośnych), zwiększania intensywności wydzielania elastyny, kolagenu. Dochodzi do swoistego drenażu skóry, który toruje drogę podawanym w następnych etapach zabiegu substancjom odżywczym. Dzięki temu, że zabieg przeprowadza się za pomocą urządzenia wielkości długopisu, możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. To właśnie odróżnia Dermapen 4.0 od tradycyjnej mezoterapii igłowej, w trakcie której dochodzi do nakłuwania skóry strzykawkami i jednoczesnej podaży substancji odżywczych i np. kwasu hialuronowego.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Dostępne w naszej klinice w Siedlcach laserowe usuwanie blizn przeprowadzamy za pomocą laserowego iniektora, wprowadzającego w głębokie warstwy skóry właściwej preparatu wzbogacającego skórę o aktywny tlen, kwas hialuronowy i witaminę C. Zabieg jest oparty o technologię NFI, co oznacza między innymi, że skutki zabiegu widzimy już po 15 minutach. Poza spłycaniem widocznych blizn potrądzikowych, terapia służy wypełnianiu zmarszczek, odżywianiu skóry na wielu poziomach. Cera po Sinapsi nabiera jednorodnego kolorytu. Preparat wprowadza się również do tych partii ciała, w których dokuczliwe staja się rozstępy.

Czy blizny po trądziku mogą zniknąć samoistnie?

W wielu przypadkach przerwanie ciągłości skóry nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Szczególnie, gdy zranimy się w dzieciństwie. Należy jednak wiedzieć, że z wiekiem zmniejsza się zdolność naszej skóry do regeneracji, a gdy rzecz dotyczy twarzy, sytuacja jest o wiele trudniejsza. Skóra twarzy jest znacznie bardziej narażona na działanie czynników niszczących niż skóra w innych rejonach ciała. Opalanie się, stosowanie kosmetyków, kontakt z zanieczyszczeniami – na tego typu szkodliwe czynniki bardziej narażona jest nasza twarz, a nie ukryte pod ubraniem uda, brzuch, czy plecy. W takich warunkach skóra z problemem trądziku będzie wykazywała tendencje do nabierania przebarwień i powstawania w niej blizn. Zdecydowanie jednak pomożemy sobie, stosując na co dzień kremy z filtrem przeciwsłonecznym (nawet jeśli aktualnie nie świeci pełne słońce!) oraz unikając wystawiania się na mroźny wiatr i deszcz oraz śnieg w zimie. Standardem też powinno stać się dla nas korzystanie z kosmetyków mineralnych i unikanie takich specyfików, jak np. silikonowy podkład pod makijaż utrwalający make – up. Takie kosmetyki zapychają pory, nie pozwalają skórze oddychać, wzmagają trądzik pozostawiający po sobie blizny.

Domowe sposoby na rozjaśnienie blizn po trądziku

Skutecznie działa olej kokosowy, ocet jabłkowy i żel z aloesu, a także sok z cytryny. Wszystkie te metody powinny być używane rozważnie. Jeśli zauważymy, że nasza skóra reaguje na nie pieczeniem, bólem, nadmiernym przesuszeniem, należy zaprzestać stosowania zabiegu. Szczególnie, gdy chodzi o maseczki z soku z cytryny. Naturalny kwas obecny w cytrynie może działać oczyszczająco i odświeżająco, jednak trzeba go zawsze po zakończeniu stosowania zmyć z twarzy, a po wszystkim zadziałać na skórę wyciszająco, nakładając krem nawilżający. Najlepiej też po wszystkim nałożyć na twarz specyfik przywracający naturalne pH skóry. Ze względu na ryzyko samodzielnego stosowania witaminy C w domowych warunkach na twarz, zdecydowanie warto powierzyć swoją skórę specjalistom. W naszej klinice znajdziecie zabieg rozjaśniający blizny i przebarwienia z witaminą C o wysokim stężeniu (15%). Procedura podawania witaminy C w tym wypadku różni się od tradycyjnego wklepywania jej z kremem na skórę. Podczas zabiegu, lekarz wprowadza serum wysyconą witaminą C śródskórnie, za pomocą mezoterapii bezigłowej i sonofrezy. Witamina C zawarta we wstrzykiwanym preparacie jest zdecydowanie bardziej odporna na utlenianie, przez co lepiej rozpuszcza się w tłuszczach, a w efekcie: lepiej się wchłania.

Dieta na powstrzymanie trądziku pozostawiającego po sobie blizny

Wśród domowych sposobów na profilaktykę powstawania blizn i przebarwień po trądziku jest też stosowanie odpowiedniej diety. Należy spożywać produkty bogate w witaminę E, a także wybierać olej roślinny zamiast zwierzęcego. Szczególnie istotne jest spożywanie kiełków pszenicy, jęczmienia oraz kukurydzy. Warto też zadbać o regularne zjadanie migdałów, fasolki szparagowej i produktów sojowych.