fbpx

Zabiegi na skórę palacza

Regularne palenie papierosów jest niemal wypisane na twarzy. Negatywny wpływ nikotyny daje szerokie spectrum objawów skórnych, które są inne od tych pozostawiane na naszej skórze poprzez nadmiernie opalanie się, zbyt szybkie zrzucanie wagi, czy zwykłe procesy starzeniowe. Czym jest tak zwana twarz palacza i jak poprawić kondycję skóry, gdy palenie papierosów wyraźnie ją osłabiło?

Przede wszystkim należy bezwzględnie rzucić palenie. Jeśli decydujemy się na zabiegi medycyny estetycznej niwelujące wpływ papierosów na kondycję skóry, powinniśmy jednocześnie zaniechać dostarczania skórze czynnika, z którego działaniem walczymy. Bez przerwania dostarczania sobie nikotyny i całego szeregu substancji toksycznych wdychanych razem z dymem papierosowym, efekty zabiegów na twarz i szyję nie będą tak spektakularne ani nie będą utrzymywały się tak długo, jak powinny. Efekty, w postaci lepszego nawilżenia i dotlenienia skóry, zobaczymy już po miesiącu od zaniechania palenia. Aby jednak cieszyć się pełnymi rezultatami, należy odczekać kilka miesięcy.

Jak wygląda twarz palacza? Jakie objawy na skórze twarzy daje długotrwałe działanie nikotyny i toksyn z papierosów?

Nikotyna i toksyny, które wdychamy zaciągając się papierosem, są rozprowadzane po całym organizmie. Substancje hydrofobowe na początku trafiają do płuc, skąd przez naczynia włosowate i przez tętnice trafiają do krwiobiegu. Dosięgają komórek skóry, gdzie osłabiają działanie keratynocytów i fibroblastów. Naturalne procesy regeneracji naskórka i skory właściwej zostają zakłócone. Skóra staje się cieńsza, zapada się i pojawiają się zmarszczki. Szczególnie wokół ust i nad ustami. Są to tak zwane zmarszczki palacza. Skóra staje się szara, przybiera ziemisty odcień, bo u palacza wyraźnie zmniejszone jest wysycenie krwi tlenem.

Trądzik na skórze wywołany paleniem papierosów

Wraz z dymem do naszego organizmu dostają się również wolne rodniki. Wędrują do każdego narządu naszego ciała, doprowadzając do stanów zapalnych. Na skórze uwidacznia się to pod postacią tak zwanego trądziku palacza.

Palenie papierosów a zmniejszenie produkcji estrogenu

Dodatkowo, nikotyna i gromadzące się w ciele toksyny doprowadzają do zaburzeń hormonalnych. Szczególnie dotkliwe dla wyglądu skóry jest obniżenie wydzielania estrogenu. Im mniej estrogenu, tym więcej objawów podobnych do tych, które kobiety przechodzą w czasie menopauzy (wzmożone przesuszanie się skóry, szybka utrata jej jędrności i pogłębiające się w ślad za tym zmarszczki).

Paznokcie palacza

Również paznokcie osób nadmiernie palących papierosy z czasem mają zmieniony wygląd. Stają się żółte (niekiedy nawet pomarańczowe lub brązowe). Wszystko przez substancje smoliste, które odkładają się w płytce paznokcia.

Jak cofnąć oznaki starzenia się wypisane na skórze?

Mimo że nie ma cudownych sposobów na to, aby cofnąć przyspieszone starzenie się, które zafundowaliśmy skórze wypalając na co dzień po kilkanaście lub kilkadziesiąt papierosów, to jednak można widocznie poprawić wygląd skóry spłycić zmarszczki, odświeżyć naskórek, wyrównać jej koloryt i poprawić jej napięcie. Zabiegi powinny być wykonywane stopniowo.

Najlepsze zabiegi odświeżające skórę palacza

Startujemy od dokładnego oczyszczenia skóry. Rozpoczynając walkę o regenerację skóry u nałogowego palacza, należy zetrzeć zrogowaciałą warstwę naskórka, oczyścić pory, wykonać zabiegi likwidujące zaskórniki Siedlce. Posłużą nam ku temu peelingi mechaniczne oraz oczyszczanie twarzy kwasami (oferta zabiegów w EST Clinic w Siedlcach do sprawdzenia tutaj). Niekiedy intensywne złuszczanie warto podbić zabiegiem z użyciem urządzenia do mikronakłuć frakcyjnych Dermapen. W naszej klinice, służy temu dedykowana terapia polegająca na podaniu kwasów TCA z działaniem Dermapen 4.0. Jest to cieszący się popularnością zabieg na skórę palacza, którego efekty porównywalne są z działaniem lasera ablacyjnego (więcej o zabiegu poniżej).

Peelingi kwasowe, oczyszczające skórę, przeznaczone dla palaczy

Jeśli chcemy pominąć zabiegi z wkłuwaniem, warto rozpocząć od zabiegów również intensywnie złuszczających, bazujących na działaniu mieszanek kwasów. W Est Clinic stosujemy skuteczny zbieg Acneout Peel, w trakcie którego dochodzi do głębokiego złuszczania naskórka, a następnie jego regeneracji. Jest to peeling przeznaczony do cery mocno zanieczyszczonej, dobry dla palaczy, którzy stawiają pierwsze kroki w przywracaniu równowagi swojej cerze. Mieszanka kwasu glikolowego, salicylowego, cytrynowego,mlekowego i kojowego łagodzą przebarwienia, regulują pracę gruczołów łojowych, oczyszczają i wygładzają naskórek. Przy takiej mieszance, podobnie jak z każdym zabiegiem silnie oczyszczającym twarz bardzo istotne jest, aby preparat podawany był przez lekarza medycyny estetycznej.

Witamina C na skórę palacza

Nieco mniej inwazyjny będzie zabieg Retix C, w trakcie którego lekarz medycyny estetycznej podaje w bezpieczny sposób preparat wysycony witaminą C, retinolem i antyoksydantami. Taka mieszanka poprawia kondycję skóry palacza, poprawia jej napięcie, przyspiesza regenerację i doprowadza do spłycenia się zmarszczek. Dodatkowym pozytywnym efektem jest rozjaśnienie przebarwień na twarzy. Sprawdź zabiegi z witaminą C na twarz wykonywane w EST Clinic w Siedlcach.

Mezoterapia na skórę palacza – czy to skuteczne?

Gdy nasza skóra jest już oczyszczona, warto rozpocząć walkę o jej dogłębne odżywienie, rewitalizację, a następnie nawilżenie i zabezpieczenie przed nadmierną utratą wody. Popularnym zabiegiem, który natychmiast odżywia skórę, jest mezoterapia igłowa Siedlce. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje koktajl o składzie ustalanym indywidualnie do potrzeb do środkowej warstwy skóry. Oznacza to, że substancje aktywne, nawilżające i regenerujące skórę, odżywiające ją, trafiają prosto tam, gdzie powinny, bez odbijania się o barierę naskórka. Igły wykorzystywane do mezoterapii igłowej są bardzo cienkie. Nakłucia, które są nimi przeprowadzane, same w sobie działają stymulująco na skórę. – ta bowiem, nakłuta, uruchamia w sobie szereg procesów odnawiających (m.in.wytwarzania włókien kolagenowych wzmacniających skórę). Mezoterapię należy powtarzać w seriach. Przez kilka dni po zabiegu może wystąpić obrzęk, widoczne są też czasami zasinienia, jednak jest to zjawisko przejściowe. Skóra po mezoterapii jest widocznie odświeżona, koloryt wyrównany, wydaje się młodsza i bardziej gładka. Gdy przeprowadzimy mezoterapię pod oczy, doprowadzimy do zredukowania zasinienia pod oczami, które również nękają palaczy.

Wampirzy lifting na skórę palacza

Wampirzy lifting, czyli zabieg na twarz z użyciem PRP, bardzo skutecznie odświeża skórę: dotlenia ją i głęboko odżywia. Jest o tyle specyficzny, że odżywczą miksturą jest substancja uzyskiwana z własnej krwi pacjenta, która zostaje uprzednio pobrana do obróbki i podana w bezpiecznej formie, w zastrzykach. Preparat ten zawiera czynnik wzrostu, prowokujący organizm w miejscu podaży do produkcji nowych komórek, w tym białka. Dzięki temu, na skórze ostrzykniętej PRP wzrasta tempo replikacji komórek, rany goja się szybciej, pojawiają się nowe naczynia krwionośne, obserwuje się też rozrost komórek specjalistycznych.  Obecnie jest to jedna z najbardziej nowoczesnych metod odmładzania. Twarz po wampirzym liftingu jest wyraźnie bardziej napięta, zyskuje większą elastyczność, wygładzone zostają drobne zmarszczki, a z czasem też, wraz z powtarzaniem zabiegu w odstępach czasowych, wygładzeniu ulegają głębsze zmarszczki mimiczne. PRP to substancja, której podanie na twarz nie niesie ze sobą ryzyka alergii ze względu na to, że pochodzi z własnego organizmu. To sprawia, że zabiegi na twarz z PRP są jednymi z najbardziej naturalnych w sferze medycyny estetycznej.

Dermapen na skórę palacza – terapia połączona z kwasami głęboko złuszczającymi naskórek

To prawdziwe combo dla poszarzałej skóry osoby palącej papierosy. Na początku, na skórę działamy urządzeniem wyposażonym w głowicę z bardzo cienkimi igłami (więcej o zabiegach Dermapen w Siedlcach tutaj). Lekarz przesuwa głowicą po twarzy, docierając do najtrudniejszych miejsc. Skóra zostaje nakłuta, czemu towarzyszy lekki dyskomfort, a po zabiegu – lekka opuchlizna i zaczerwienienie (szybko mija). Nakłuwając skórę, uruchamiamy w niej intensywne procesy regeneracyjne. Tworzą się nowe naczynia włosowate, a do krwi w zabiegowym obszarze uwalniane są czynniki wzrostu. Są to naturalne procesy lecznicze, które uruchamia skóra, gdy styka się z urazem i sanem zapalnym. Prowokując takie uszkodzenia za pomocą głowicy Dermapen, powodujemy w efekcie, że w skórze powstaje więcej niż naturalnie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Tkanki zostają przebudowane, dochodzi do ich swoistego remodelingu, a proces ten trwa nawet przez kilak miesięcy po zabiegu.

Dzięki temu, że głowica Dermapen drenuje skórę (powstają liczne kanaliki w strukturze skóry), do jej głębokich warstw docierają substancje podawane w trakcie tego samego zabiegu. W tym wypadku są to silnie złuszczające kwasy TCA, zbawienne dla skóry palacza. Efekty takiego zabiegu porównywalne są do tego, których można spodziewać się po laserze ablacyjnym.

Usuwanie zmarszczek palacza – jakie zabiegi?

Wszystkie wspomniane wyżej zabiegi powinny rozpoczynać lub towarzyszyć staraniom o spłycenie lub zniwelowanie zmarszczek palacza. Osobom od wielu lat palącym papierosy szczególnie doskwierają bruzdy nosowe. Jako remedium na zmarszczki palacza, poleca się stosowanie BoNT oraz kwasu hialuronowego. Wypełniacze te są bezpieczne, skuteczne, a ich podanie nie wiąże się z wykluczeniem z życia na długi czas, jak w przypadku analogicznego usuwania zmarszczek za pomocą operacji plastycznych.

Obie te substancje różnią się nieco między sobą sposobem działania na zmarszczki. BoNT rozluźnia mięśnie, powodując, że zmarszczki po zabiegu nie pogłębiają się. Dobrze sprawuje się w przypadku rozprawiają się z głębszymi, utrwalonymi zmarszczkami, dobrze widocznymi na twarzy. Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym Siedlce natomiast działa wypełniająco, pozostawiając po sobie gładką, dobrze nawilżoną i napiętą skórę. Więcej o tym, jak działa BoNT na zmarszczki Siedlce oraz dlaczego zdarza się, że BNT nie działa w każdym przypadku, przeczytasz tutaj.