fbpx

Dlaczego BoNT nie działa?

BoNT pozwala na szybkie i bezbolesne, a przede wszystkim skuteczne pozbycie się zmarszczek. Istnieją jednak przypadki, gdy zastrzyki BoNT  nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dlaczego BoNT nie działa? Co odpowiada za brak widocznych efektów po BoNT?

Wygładzanie zmarszczek za pomocą iniekcji  niewielkiej ilości BoNT należy do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.  Sama toksyna jest zarejestrowanym lekiem, od przeszło pół wieku używanym w redukcji zmarszczek: mimicznych, poprzecznych czoła,  wygładzeniu tkz. „kurzych łapek” czyli zmarszczek okolicy oka a także terapii bruksizmu i napięciowych bóli głowy. Jest to zabieg szybki, bezbolesny i przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku oraz o niemal każdym stanie skóry. Pacjenci chwalą sobie ostrzykiwanie twarzy BoNT za błyskawiczne efekty w postaci świeższego, zdrowszego wyglądu. W nielicznych przypadkach jednak BoNT nie działa  tak, jak się tego spodziewaliśmy. Jakie to anadrol pill przypadki?

BoNT nie działa na każdy rodzaj zmarszczek

Przede wszystkim, BoNT może nie działać dobrze na płytkie zmarszczki, powstałe głównie w wyniku starzenia się skóry (lub jej wiotkości), a nie działania mięśni mimicznych twarzy. Wynika to ze specyfiki działania preparatu. BoNT poraża działanie mięśni w miejscu wstrzyknięcia. Mięśnie mimiczne kurczą się, powodując jednocześnie zniesienie bruzd. Z tego powodu BoNT kosmetyczny używany jest głównie do wygładzania zmarszczek mimicznych: tak zwanej lwiej zmarszczki, zmarszczki palacza (nad górną wargą), zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek wokół oczu (tzw. kurze łapki) oraz do likwidowania lub spłycania głębszych bruzd na szyi oraz na dekolcie.
O tym, czy BoNT zadziała na te konkretne zmarszczki, których chcielibyśmy pozbyć się z naszej twarzy, poinformuje nas lekarz. W tym celu należy zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej w Siedlcach – ocenimy, jakich efektów można oczekiwać po zastosowaniu BoNT i/lub doradzimy, jaką zamiennie metodę wygładzania zmarszczek i odżywiania skóry zastosować.

BoNT nie działa natychmiast

Mimo że pozbywanie się zmarszczek poprzez stosowanie BoNT jest określane jako metoda szybka, to jednak nie należy spodziewać się natychmiastowego efektu. Zwykle trzeba odczekać jeden do dwóch tygodni po zabiegu, aby ostatecznie przekonać się, jak BoNT wpłynął na nasz wygląd i czy faktycznie nie działa. Często pacjenci zwracają się do swoich lekarzy z pytaniem, dlaczego BoNT nie działa zbyt szybko. Należy uzbroić się w cierpliwość i jeśli po tym czasie coś jest nie tak, należy zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg BoNT. Jeśli BoNT na zmarszczki nie zadziałał, konieczne jest skorygowanie działań. Do lekarza zgłosimy się również wówczas, gdy BoNT zadziałał, ale efekt jego działania zniknął zbyt szybko, np. już po miesiącu od zabiegu.

BoNT nie działa po nieprecyzyjnie wykonanym zabiegu lub po źle dobranej dawce

Jeśli przyczyną tego, że BoNT nie działa, jest zbyt mała dawka, zabieg powtarza się. Zdarza się, że zabiegi przeprowadzane są nieprecyzyjnie – wówczas również ich efekty mogą odbiegać od zamierzonych lub też możemy nie widzieć żadnego rezultatu wstrzykiwania. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy nad BoNT i którzy korzystają z certyfikowanych preparatów oraz dbają o higienę pracy. Szczególnie przestrzega się przed samodzielnym wstrzykiwaniem BoNT w domowych warunkach przez osobę, która nie jest przeszkolona w tym kierunku. Może wówczas dojść m.in. do groźnych dla zdrowia infekcji, pozostawiających po sobie trwałe ślady na skórze lub do porażenia mięśni twarzy.

BoNT nie działa przez nieprawidłową reakcję organizmu pacjenta

Istnieje niewielka grupa pacjentów, których organizm w odpowiedzi na BoNT wytwarza przeciwciała. Jest to zjawisko immunizacji. Obserwuje się je u około 1 do nawet 5% pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Co ciekawe, w przypadku tej grupy pacjentów, BoNT na początku działa znakomicie, a efekt zniesienia jego działania obserwuje się przy kolejnych iniekcjach. Jest to związane ze specyfiką działania układu immunologicznego, który uczy się z czasem identyfikowania i zwalczania „wroga”. Tutaj najczęściej obserwuje się, że każdy kolejny zabieg przynosi coraz mniejsze skutki. Co wtedy? Niestety, zaleca się zrobienie przerwy między kolejnymi zabiegami (nie powinna wynosić mniej niż 2-3 lata). Zdarza się, że przeciwciała mogą zacząć wytwarzać się po długim okresie skutecznego korzystania z BoNT. Dzieje się tak wówczas, gdy pacjent korzysta zbyt często ze zbyt dużych dawek substancji. Dlatego poleca się wracać do kolejnych zabiegów po minimum 3 miesiącach.

BoNT nie działa przez nieprawidłowe przechowywanie preparatu

Przetrzymywanie preparatu w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze może być przyczyną, dla której traci on swoje właściwości, co przekłada się na brak wystarczających efektów zabiegów. Oprócz odpowiedniego przechowywania w gabinecie kosmetycznym, istotne może okazać się, w jaki sposób BoNT był transportowany (powinien być przewożony w chłodniach, a łańcuch termiczny nie powinien zostać przerwany na żadnym etapie transportu).

Aby BoNT zadziałał, pacjent musi zadbać o siebie po zabiegu

Zaleca się, aby w dniach następujących po zabiegu spłycania zmarszczek za pomocą BoNT pacjent nie przebywał zbyt długo na słońcu, nie przegrzewał się podczas wykonywania wysiłku fizycznego oraz aby unikał wizyt w saunie. Nie zaleca się również picia alkoholu bezpośrednio po zabiegu.
Brak efektów po BoNT u pacjentów stosujących znieczulenie ogólne
Niekiedy zdarza się, że znieczulenie ogólne, któremu pacjent poddaje się w dniach poprzedzających lub następujących po ostrzykiwaniu twarzy, może spowodować, że BoNT nie zadziała.

Czynniki indywidualne przyczyną braku efektów po BoNT

Kolejna przyczyna, dla której obserwuje się brak efektów wizualnych działania BoNT to indywidualne czynniki anatomiczne (niewielka zawartość receptorów w mięśniach) i genetyczne uwarunkowania osobnicze (niska odporność, mała ekspresja).

Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki

Przyczynę, dla której BoNT nie działa, najszybciej znajdzie lekarz medycyny estetycznej, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Zapraszamy do naszej kliniki, w której będziecie Państwo mieli do czynienia z profesjonalistami wykształconymi po to, aby nie tylko profesjonalnie poprawiać wygląd, ale również służyć zachowaniu bezpieczeństwa i dobrostanu zdrowotnego każdej osobie, która przekracza progi kliniki.

*Poniżej znajduje się przykład metamorfozy, którą przeszła jedna z naszych klientek w klinice w Siedlcach, która pod okiem specjalistów uzyskała efekt wygładzonych zmarszczek na czole. Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką w celu dobrania skutecznych, bezpiecznych oraz trwałych efektów usuwania zmarszczek!

zabiegi przeciwzmarszczkowe efekty przed po zdjęcia