fbpx

Trądzik różowaty – czym różni się od trądziku pospolitego i jak wygląda leczenie?

Trądzik różowaty, podobnie jak trądzik pospolity, potrafi uprzykrzyć życie. Dodatkowo, rokowania na jego całkowite leczenie są złe. Większość metod radzenia sobie z rumieniem polega na zaleczaniu problemu, a nie na niwelowaniu jego „do zera”. Wśród pacjentów trafiających do nas z problemem trądziku różowatego zauważyliśmy, że mają solidne nastawienie do walki, a to jest kluczowe przy tego typu schorzeniu skórnym. Potrzeba jest spora dawka cierpliwości i rzetelności w domowym postępowaniu ze skórą z trądzikiem różowatym. Jeśli nasz klient podejmuje to wyzwanie, my chętnie potowarzyszymy mu w walce z trądzikiem różowatym, aż do uzyskania gładkiej, pozbawionej zaczerwienienia skóry.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry o charakterze przewlekłym. Twarz przy trądziku różowatym jest zaczerwieniona w sposób utrwalony, szczególnie na nosie, policzkach i na czole. Często trądzikowi różowatemu towarzyszy charakterystyczny efekt „spuchniętego” nosa. W zaawansowanym stadium, na skórze pojawiają się także grudki i krostki. W przeważającej większości, ten typ trądziku dotyka kobiet, a nie mężczyzn. Choroba ta jest uciążliwa dla osoby, którą trafi. Szczególnie ze względu na nadwrażliwość skórną przejawianą przez pacjenta. Niewielki kontakt ze słońcem, kosmetykami (nawet o całkiem niedrażniącym składzie), a nawet z twardą wodą może spowodować wykwit czerwonych plam na skórze. Skóra z trądzikiem różowatym szybko też reaguje zaczerwienieniem na czynniki emocjonalne, stres. Odbiera to pewności siebie i bywa przyczyną narastających kompleksów. Dodatkowo, trądzikowi różowatemu towarzyszą niekiedy problemy jelitowe.

Trądzik różowaty a trądzik pospolity – jakie są różnice?

Pierwsze objawy trądziku różowatego, w przeciwieństwie do trądziku pospolitego, pojawiają się dość późno – po 30-tym roku życia. Jest to jedna z bardziej wyraźnych cech odróżniających trądzik różowaty od trądziku pospolitego. Trądzik różowaty często rozwija się z przypadłości zwanej cerą naczynkową. Trądzik pospolity natomiast dotyczy najczęściej osób w wieku młodzieńczym (najwcześniejszy moment wystąpienia to nawet wiek 8 lat). Trądzik pospolity, po okresie nasilenia w czasie młodzieńczej burzy hormonalnej ustępuje. Trądzik różowaty natomiast może trwać, z okresami wycofywania się i wznowienia, przez 40 lat naszego życia (gdy nic z nim nie zrobimy).

Odmienny jest też mechanizm powstawania obu rodzaju trądzików. Trądzik pospolity związany jest z nadmiernym wydzielaniem sebum w skórze. Gdy gruczoły łojowe nadmiernie rozrastają się, a ujścia porów rogowacieją, dochodzi do powstawania wyprysków skórnych, często z gwałtownym przebiegiem. Wszystkiemu winne są bakterie, które dokładają swojej działalności, zanieczyszczając zaskórniki. Powstają krosty i torbiele ropne, które nie tylko niekorzystnie wyglądają, ale mogą pozostawać po nich przebarwienia i blizny.

->Sprawdź najlepsze zabiegi na trądzik w Est Clinic w Siedlcach

Trądzik różowaty od trądziku pospolitego łatwo odróżnić po tym, czy na skórze występują zaskórniki. Prawie nigdy nie ma ich przy trądziku różowatym (poza wyjątkami, kiedy jedna osoba ma i trądzik różowaty i trądzik pospolity w tym samym czasie), natomiast zawsze występują, gdy pojawia się trądzik pospolity. Osoby z trądzikiem różowatym wspominają, że prawdziwe problemy skórne rozpoczęły się u nich sporo po trzydziestce, a nie trapiły ich tak bardzo w wieku młodzieńczym. To właśnie wtedy, po latach, gdy nie robimy nic z zaczerwienieniem skóry twarzy, szyi i dekoltu, pojawiają się grudki, wykwity na nosie, krostki. Czasami też właśnie wtedy pacjent odczuwa, że w czasie silnego wzburzenia emocjonalnego, na jego szyi pojawiają się czerwone, rozlane plamy. O ile trądzik różowaty częściej dotyczy kobiet, to jednak najcięższy przebieg statystycznie widzimy u mężczyzn.

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty występuje coraz częściej w społeczeństwie. Obecnie ocenia się, że dotyczy nawet co dziesiątej osoby. Najczęściej dotyczy kobiet z jasną karnacją, która opalają się na czerwono, posiadających jasne włosy i oczy. Przyczyny trądziku różowatego mogą być wielorakie. Największe znaczenie mają tutaj oczywiście geny. Gdy nasi rodzice lub jeden z nich ma trądzik różowaty, jest duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy dotknięci tym schorzeniem. Aż jedna trzecia pacjentów ma rodzica z tego typu trądzikiem.

Trądzik różowaty może rozwinąć się też na bazie zaburzeń hormonalnych (szczególnie, gdy burza w hormonach dotyczy tarczycy), a także w przebiegu stosowania tabletek antykoncepcyjnych z hormonami. Choroba wzmaga się w trakcie miesiączki, menopauzy oraz w okresie jajeczkowania. Wśród innych czynników wpływających na rozwiniecie się trądziku różowatego wymienić należy nieprawidłową, zbyt mocna odpowiedź układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne oraz zakażenie nużeńcem.

Dlaczego trądzik różowaty wymaga innych zabiegów na twarz niż trądzik pospolity?

Metody walki z trądzikiem różowatym zarezerwowane do zwalczania trądziku pospolitego nie sprawdzą się w tym przypadku, a nawet mogą doprowadzić do zaognienia sytuacji. Nie stosuje się w tym przypadku kwasów, które mają działanie złuszczające, drażniące i wysuszające. Wyjątkiem jest kwas azelainowy. Więcej o rodzajach kwasów na twarz przeczytasz tutaj. Nie stosuje się tutaj też zabiegów zamykających pory Siedlce, bo nie to jest tutaj głównym problemem.

Oczyszczanie twarzy przy trądziku różowatym – jak wygląda?

Gdy trafia do nas pacjentka chętna na oczyszczanie twarzy Siedlce, a jest posiadaczką cery wrażliwej, z trądzikiem różowatym lub jego początkami, zalecamy delikatne, ale dobrze oczyszczające zabiegi dla cery wrażliwej Siedlce, wspomagane terapiami pielęgnującymi, zabiegami silnie nawilżającymi Siedlce oraz zabiegami wyciszającymi na cerę naczynkową, z trądzikiem różowatym. Niewskazane jest tutaj bardzo skuteczne  leczenie trądziku Siedlce unikalną mieszanką kwasów, które ordynujemy, gdy pacjent zmaga się z trądzikiem pospolitym.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego skupione jest wokół nawilżania, ochrony i odbudowy skóry. Jednak to, co jest najważniejsze w leczeniu trądziku różowatego, to codzienne postępowanie ze skórą. Należy unikać wszelkich czynników podrażniających, stosować ostrożną pielęgnację, a nawet pilnować diety (unikać słodyczy, kawy, ostrych przypraw). Oczyszczanie twarzy z trądzikiem różowatym powinno przebiegać z użyciem kosmetyków, które mają w składzie miłorząb, oczar wirginijski, wyciąg z kasztanowca. W uzyciu są także antybiotyki.

Zdarza się, że konieczne jest nie tylko leczenie miejscowe, ale również ogólne. Tak jest wtedy, gdy trądzik różowaty jest powiązany z niedokwasotą soku żołądkowego, występowaniem zaburzeń hormonalnych oraz zakażeniami bakteryjnymi (Helicobakter Pylori). W leczeniu stosuje się lekarstwa. Wśród nich najchętniej stosowany jest metronidazol. Daje dobre efekty i można stosować go niemal w każdym przypadku występowania trądziku różowatego. Przydatna jest również suplementacja witaminą B2, B3 oraz kwasem askorbinowym. Niektórzy chorzy są leczeni również retinoidami, jednak taka terapia może wywoływać skutki uboczne, takie jak suchość warg, wypadanie włosów, przesuszenie błon śluzowych, zaburzenia w przemianie lipidów.

Jakie zabiegi są przeznaczone do leczenia trądziku różowatego?

Miejscowe leczenie trądziku różowatego w klinikach medycyny estetycznej opiera się o fototerapię oraz laseroterapię. Zdarza się, że lekarze sięgają również po leczenie operacyjne, jednak jest to procedura zarezerwowana dla sytuacji, gdy trądzik różowaty powoduje uszkodzenia w tkankach nosa. Operacje odbywają się przy użyciu lasera Co2 lub noża elektrycznego.