fbpx

Głębokie zaskórniki – jak je usunąć?

Głębokie zaskórniki wykwity na skórze, które najczęściej widoczne są na nosie, ale mogą też pojawiać się na piersiach/klatce piersiowej i na plecach. Jest to problem natury estetycznej, występujący najczęściej przy cerze tłustej i mieszanej – powstają, gdy nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe sebum zatyka pory i nie zostaje w porę usunięte (dlatego skórę należy dokładnie oczyszczać codziennie).

Sytuację pogarsza złuszczający się stale naskórek, który dokłada kolejną warstwę blokującą pory. Jeśli dojdzie do nadkażenia zaskórników bakteriami, powstają charakterystyczne czarne kropki na skórze, które mogą przekształcać się w grudki i ropne kostki. Mamy wtedy do czynienia z zaskórnikami otwartymi. Zaskórniki otwarte to białe, drobne punkciki, które są widoczne dopiero, gdy zbierzemy kawałek skóry w fałdkę lub ściśniemy okolice nasady nosa.

Oczyszczanie twarzy z zaskórnikami w domu i zabiegi oczyszczające na zaskórniki u kosmetyczki, czyli ustalamy początkową ścieżkę postępowania z zanieczyszczoną cerą

Podstawą pielęgnacji skóry, na której powstają zaskórniki, jest dogłębne oczyszczanie twarzy, rozszerzone o oczyszczanie skóry pleców, dekoltu i piersi. Liczy się zarówno regularna domowa pielęgnacja (solidne kosmetyki oczyszczające, złuszczające, ale też nawilżające – kremy, żele i toniki, które stabilizują poziom wydzielania sebum i regulują pracę gruczołów potowych w skórze), jak i okresowe stosowanie peelingów chemicznych oraz zabiegów pomagających usuwać zrogowaciały naskórek. Okresowo też należy czyścić pory w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie profesjonalna kosmetolog/kosmetyczka Siedlce dobierze odpowiednią metodę oczyszczania twarzy i przeprowadzi ją w sposób profesjonalny, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Gdy skóra jest mocno zanieczyszczona, warto zdecydować się na początek na zabieg usuwający zaskórniki Siedlce, taki jakBioRePeelC13, czyli na profesjonalny, dwufazowy peeling z dodatkiem aminokwasów, witamin i kwasów, który nie tylko pozwala odświeżyć skórę, ale także głęboko ją dotlenić, spłycić drobne zmarszczki i zmniejszyć widoczność przebarwień, szczególnie po bliznach potrądzikowych. Dodatkowym efektem peelingu tego typu jest zwężenie porów, przez co po wyjściu z gabinetu, pacjenci czują dużą zmianę w wyglądzie: skóra zdaje się być młodsza, bardziej naprężona, gładka i ujednolicona kolorystycznie.

Dlaczego domowe zabiegi na zaskórniki nie zawsze działają?

Samodzielne usuwanie zaskórników w domu jest o tyle ryzykowne, że w razie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowego ich stosowania można przesuszyć skórę, doprowadzając do nasilenia pojawiania się zaskórników, bo skóra przesuszona, broniąc się, produkuje jeszcze więcej sebum zapychającego pory.

 

wyciskanie zaskórników
zaskórniki zamknięte

Dlaczego nie należy samodzielnie wyciskać zaskórników?

Usuwanie zaskórników przez wyciskanie może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wykwitów na inne części ciała – dzieje się tak wskutek niezachowania wystarczającej higieny zabiegu. Dodatkowo, rozprzestrzeniające się bakterie na skórze podrażniają ją i mogą doprowadzić do zakażenia. Innym negatywnym skutkiem wyciskania zaskórników jest ich poliferacja – wszystko przez to, że gdy wyciskamy wągry niedokładnie, wydzielina przesuwa się między mieszkami włosowymi pod skórą. Zdarza się, że mechaniczne usuwanie zaskórników (ręcznie lub za pomocą specjalnej łyżeczki) przeprowadzane jest podczas specjalistycznych zabiegów, jednak jest poprzedzone podaniem maski rozpulchniającej. Zawiera ona wapozon, substancję przygotowującą skórę do ręcznego usunięcia zawartości zaskórnika. Po wyciśnięciu zawartości, skóra jest dezynfekowana, a następnie podaje się maskę ściągającą w celu wyciszenia ewentualnych podrażnień. Nigdy jednak nie należy ręcznie wyciskać zaskórników, gdy na twarzy znajdują się zmiany ropne.

Plastry na zaskórniki – czy są skuteczne?

Plastry oczyszczające na wągry działają miejscowo: przyklejamy je w miejsce, z którego chcemy pozbyć się zaskórników, czekamy chwilę, po czym zdecydowanym ruchem odrywamy od skóry. Jeśli użyjemy dobrej jakości produktu, zaobserwujemy widoczne zmniejszenie ilości czarnych kropeczek. Jednak nawet najlepsze plastry działają doraźnie, bo nie usuwają wszystkich zaskórników, działają powierzchniowo i nie pozwalają na trwałe likwidowanie problemu pojawiających się zaskórników. Aby zaskórniki nie wracały oraz aby oczyścić je dokładnie, należy sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej.

Najlepsze zabiegi na zaskórniki

Aby wspomóc proces usuwania zaskórników, warto sięgnąć po oczyszczające zabiegi na twarz, tj.:

Peelingi chemiczne z kwasami na zaskórniki

W naszej ofercie znajdziecie zarówno zabiegi peelingujące, głęboko oczyszczające dla cery trądzikowej, zanieczyszczonej, jak i zabiegi z kwasami na blizny oraz zabiegi oczyszczające, usuwające zaskórniki dla cery wrażliwej. W przeciwieństwie do peelingów enzymatycznych wykonywanych w domu, samodzielnie nakładanych maseczek typu peel off (działających miejscowo na zaskórniki), zabiegi wykonywane przez profesjonalistę, przy ożyciu specjalistycznego sprzętu i dobrej jakości, dedykowanych preparatów są zdecydowanie bardziej skuteczne. Działają głębiej na skórę: przeciwieństwie do maseczek złuszczających i w przeciwieństwie do domowych peelingów mechanicznych, zabiegi na zaskórniki wykonywane w gabinecie kosmetycznym nie zatrzymują się jedynie na ścieraniu warstwy rogowej naskórka, ale sięgają do pierwszej warstwy skory właściwej lub, w niektórych przypadkach, do warstwy siateczkowej, gdzie mamy włókna kolagenowe i elastynę. Dzięki temu profesjonalne zabiegi na zaskórniki pozwalają nie tylko usunąć czarne kropeczki na skórze, ale też doprowadzają do zmniejszenia widoczności blizn i do wyrównania kolorytu skóry.

Dermapen + kwasy TCA na zaskórniki

Wykonanie zabiegu przynosi podobne skutki do działania lasera ablacyjnego. W jego przebiegu dochodzi do mikronakłuwania frakcyjnego i do wtłaczania pod skórę preparatu zawierającego kwas TCA (trójchlorooctowy). Skutkiem takiej operacji jest nie tylko pozbycie się zaskórników bez ryzyka poparzenia skóry (mimo zastosowania najsilniejszego kwasu, z którego korzysta dermatologia estetyczna). W trakcie zabiegu dochodzi do koagulacji białek naskórka, dzięki czemu skóra staje się wygładzona, zmarszczki spłycone, zmniejsza się widoczność przebarwień, a gdy zastosujemy procedurę na takie części ciała jak brzuch, uda, czy pośladki, doprowadzimy do widocznego zmniejszenia rozstępów (przy regularnym stosowaniu zabiegów). Zabieg polecany jest nie tylko osobom zmagającym się z widocznymi i trudnymi w usunięciu zaskórnikami, ale także tym, którzy zmagają się z tak zwanymi zmarszczkami palacza, mają przebarwienia, blizny po trądziku lub którzy chcieliby zmniejszyć widoczność porów.

Ultradźwięki/peeling kawitacyjny na zaskórniki

Zabieg oczyszczający skórę, przeprowadzany za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę, która wytwarza ultradźwięki. Głowica musi stykać się z wilgotną skórą. Wtedy wytwarza pęcherzyki powietrzne, które swoją siłą rozbijają warstwę rogową skóry, doprowadzając do jej usunięcia. W efekcie, odsłania się świeża warstwa, pozbawiona zanieczyszczeń, toksyn, bakterii i łoju. Peeling kawitacyjny jest skuteczny w walce z zaskórnikami zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi. Nie jest bolesny ani inwazyjny. Jest zaliczany do zabiegów bankietowych, które nie wykluczają nas z życia. Dodatkowym efektem, poza oczyszczaniem skóry i pozbyciem się zaskórników, jest spłycenie przebarwień i zwężenie rozszerzonych porów. Dobrze przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, w trakcie których dochodzi do podaży substancji aktywnych. Dzięki otwarciu porów i usunięciu warstwy rogowej, podane preparaty dają większą skuteczność.

Mikrodermabrazja na zaskórniki

W tym przypadku pozbywanie się zaskórników przebiega przy użyciu głowic wyposażonych w kryształki diamentu i w drobinki korundu. Ścierają mechanicznie naskórek, pozwalając pozbyć się zaskórników. Dodatkowym efektem jest zmniejszenie łojotoku na trwałe, zwężenie porów i zmniejszenie widoczności blizn (szczególnie polecane jest to osobom, które szukają dobrego sposobu na pozbycie się blizn po trądziku). Dodatkowo, mikrodermabrazja doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień skórnych pojawiających się na skórze wraz z wiekiem, do których doprowadza m.in. dewastujące działanie Słońca.

Laser na zaskórniki

Laseroterapia ma szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest głębokie czyszczenie skóry, dzięki któremu można skutecznie pozbyć się problemu rozszerzonych porów i zaskórników. Laser złuszcza naskórek, a następnie penetruje skórę doprowadzając do jej kontrolowanego uszkodzenia. Wskutek tej ingerencji, dochodzi do aktywacji samoodnowy skóry. W efekcie poprawia się jędrność skóry, napięcie, pory staja się mniej widoczne, a zaskórniki zamknięte i otwarte znikają.

Pozbywanie się zaskórników po konsultacji u dermatologa – czy to
konieczne?

Niekiedy, w walce z zaskórnikami istotna jest pomoc dermatologa, który dobierze dodatkowe leczenie farmakologiczne, pomocne w usuwaniu nadmiaru sebum przy cerze mocno tłustej lub z problemem opornego, nawracającego trądziku. Jeśli jednak nasze zaskórniki pojawiają się, gdy wyjątkowo „narozrabiamy”, czyli wskutek długotrwałego wystawiania skory na zanieczyszczenia i niedostateczna rzetelność w oczyszczaniu twarzy, wówczas wystarczy wzmożona pielęgnacja domowa

 

zaskórniki na twarzy u mężczyzny zabiegi
usuwanie zaskórników siedlce

Jak pielęgnować skórę na co dzień, aby uniknąć zaskórników?

Podstawa to, jak wspomniano, regularne czyszczenie twarzy. Skóra powinna być myta co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Przemywając skórę twarzy pozbywamy się resztek makijażu, bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Najważniejsze jest jednak usuwanie nadmiaru sebum. Należy robić to kosmetykiem oczyszczającym, dostosowanym do rodzaju cery. Bardzo ważne jest, aby robić to dokładnie: przecierając twarz wacikiem nasączonym preparatem, należy wykonywać koliste ruchy, a następnie dokładnie spłukać wodą twarz. Nie poleca się stosowania myjek i szczoteczek do twarzy z włosia (poza wypustkami silikonowymi), bo są to zwykle siedliska bakterii. Po oczyszczeniu twarzy, koniecznie zastosujmy krem regeneracyjny, który wzmocni skórę w tworzeniu bariery dla ucieczki wody, wspomoże ją w procesie samoodnowy, a także, pośrednio, ureguluje pracę gruczołów łojowych.

Krem powinien być delikatnie wklepywany w skórę czystymi rękami. Zaczynamy od policzków i brody, a następnie przechodzimy do brody i do bardziej delikatnych partii twarzy, tj. okolice oczu i ust. Wklepywanie kremu w twarz jest lepsze od rozsmarowywania go ze względu na pobudzanie krążenia, do którego dochodzi w trakcie poklepywania.