fbpx

Czerwona skóra twarzy – przyczyny i skuteczne sposoby na likwidację przebarwień, pajączków i nadmiernego czerwienienia się

Dlaczego skóra na naszej twarzy nadmiernie się czerwieni? Problem ten jest uporczywy w zwalczeniu, a paleta możliwych przyczyn takiej dolegliwości jest niezwykle rozległa. Do naszej kliniki z problemem rumienia na twarzy trafiają zarówno kobiety, które zauważają, że stosowana przez nie pielęgnacja nie jest skuteczna, bo skóra czerwieni się niemal po każdym kosmetyku i „z byle powodu”, jak i mężczyźni, dla których problem nadmiernie czerwieniącej się skóry jest przyczyną złego samopoczucia. Na szczęście, problem można rozwiązać – sprawdźcie, w jaki sposób!

Szeroka diagnoza nadmiernego czerwienienia się twarzy – skonsultuj z diabetologiem, dermatologiem i z alergologiem

Po pierwsze, szalenie istotna jest trafna diagnoza. W EST Clinic działamy holistycznie, dlatego zdajemy sobie sprawę, że wstępne konsultacje z lekarzem medycyny estetycznej, który będzie walczył z problemem nadmiernego zaczerwieniania skóry twarzy to tylko jeden z etapów rozprawiania się z problemem. Konieczne jest jeszcze skonsultowanie się z dermatologiem i diabetologiem (dieta również ma znaczenie!), a w niektórych przypadkach nawet z psychologiem (być może wśród przyczyn należy poszukiwać czynników stricte psychologicznych) lub z alergologiem.

Czerwona twarz – przyczyny rumienia na twarzy, które nie są chorobą

Nadmierne zaczerwienienie twarzy związane jest z nadreaktywnością naczyń krwionośnych, które są w dodatku upakowane płytko pod skórą. Taka budowa skóry jest charakterystyczna przy cerze naczynkowej, alergicznej i wrażliwej. Zdarza się, że napadowe zaczerwienienie pojawia się również jako towarzysz wahań hormonalnych w czasie ciąży i menopauzy, przy alergiach kontaktowych i pokarmowych, a także w wyniku przewlekle działającego stresu. Mimo że ten typ czerwienienia się jest uciążliwy i występuje przez całe życie, nie jest związany z chorobą skóry. Ale można tego typu zaczerwienienie, podobnie jak każde inne, redukować przy pomocy zabiegów dla cery wrażliwej.

Zabiegi dla cery wrażliwej, ze skłonnością do zaczerwienienia

Zabiegi przeznaczone dla cery wrażliwej skupione są wokół wzmacniania warstwy lipidowej naskórka oraz wzmacniania drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych płytko pod skórą, a także wokół obkurczania naczynek krwionośnych i zamykania otwartych naczynek. Idealnie sprawdza się tutaj np. laser na twarz Siedlce. Ważne jest rownież nawilżenie skóry. W naszej klinice, skórze wrażliwe dedykowany jest zabieg intensywnie nawilżający Hydro Shock(patrz: Hydro Shock w EST Clinic w Siedlcach). Pozytywne efekty przyniesie też zabieg Bloomea z zastosowaniem retinolu, nawilżającego kwasu hialuronowego, czy witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne. Pozytywnie działa również regularnie wykonywana mezoterapia.

Zanim trafisz do gabinetu medycyny estetycznej w celu walki z nadmiernie czerwieniącą się skórą twarzy, spróbuj:

-antybiotyków
-salicylanów
-tetracyklin
-sulfonamidów
-leków przeciwdrgawkowych
-nadmiernego stosowania ibuprofenu

-nieleczona lub źle prowadzona cukrzyca

-nadczynność tarczycy

-nadciśnienie tętnicze

-niska odporność

 

Piekący rumień na twarzy, uczucie gorąca i czerwona twarz

Zdarza się, że zaczerwienienie na twarzy powoduje fizyczny dyskomfort. Zaczerwieniona skóra piecze, swędzi (zwłaszcza po prysznicu lub w czasie mroźnych dni), a pacjent skarży się na poczucie ściągnięcia lub niezdrowego rozgrzania.

 

Choroby skóry, które powodują nadmierne zaczerwienienie twarzy: trądzik różowaty, rumień, AZS i ŁZS

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty niewiele ma wspólnego z tradycyjnie kojarzonym z tą nazwą schorzeniem. W przebiegu trądziku różowatego nie ma zapchanych zaskórników, torbieli ani pryszczy. Jest za to nadmierne zaczerwienienie, początkowo pojawiające się napadowo, a z czasem pozostające z pacjentem na stałe. Gdy trądzik różowaty znajduje się już w zaawansowanym i nieleczonym stadium, na twarzy pojawiają się grudki i krostki. Trądzik różowaty należy do chorób, których nie da się skutecznie zlikwidować. Ale można skutecznie wyciszyć jej objawy i tym zajmujemy się w naszej klinice medycyny estetycznej w Siedlcach. Różnica między zwyczajnymi objawami cery wrażliwej/naczynkowej, a objawami chorobowymi wskazującymi na trądzik różowaty jest trudna do uchwycenia, a jednocześnie liczy się szybkość reakcji na ten problem. Dlatego, gdy zauważymy, że nasza skóra jest ściągnięta, piecze i boli, czerwieni się nawet po wystawieniu twarzy na krótkie oddziaływanie słońca lub wiatru, należy udać się do dermatologa, który postawi skuteczną diagnozę i zaordynuje leczenie (nierzadko są to antybiotyki) oraz wskaże, które zabiegi wyciszające zaczerwienienie na twarzy będą najbardziej bezpieczne i skuteczne.

Zabiegi na trądzik różowaty – Red Stop

Wśród zabiegów, które cieszą się dużym zaufaniem specjalistów, jest wyciszający zabieg dla cery wrażliwej na zaczerwienienia Red Stop.  Zabieg ten wyrównuje koloryt skóry, wzmacnia ją i powoduje, że nie czerwieni się ona tak łatwo, jak dotychczas, a gdy dochodzi do wystąpienia rumienia, to zaczerwienienie jest mniej intensywne.

Maści, żele i kremy na trądzik różowaty vs laserowe usuwanie zaczerwienień na twarzy

Zamiennie do zabiegów, można stosować maści i żele, które wzmacniają cienkie naczynia krwionośne i które je uszczelniają oraz zapobiegają ich pękaniu. Takie kremy i maści można kupić w aptece bez recepty, są niedrogie, a w przy regularnym stosowaniu mogą przynieść dobre rezultaty. Znacznie szybciej jednak i bardziej skutecznie zadziała laserowe zamykanie naczynek.

Toczeń rumieniowaty

Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w wyniku której toczy się proces zapalny uszkadzający narządy wewnętrzne, doprowadzający do ich nieprawidłowego działania. W większości przypadków, choroba atakuje nerki, skórę i stawy. W jej przebiegu pojawia się ból stawów (i towarzyszące im poranne poczucie sztywności) i ogólne rozbicie, szybkie męczenie, stany podgorączkowe i spadek wagi. Czasami powiększone węzły chłonne. Są to objawy niespecyficzne, których połączenie z konkretną chorobą wymaga od diagnosty wprawy. Tak naprawdę specyficznym sygnałem wskazującym na toczeń zaczynają być widoczne zaczerwienienia na twarzy, szczególnie gdy przybierają tak zwany motyli kształt (czyli obejmują grzbiet nosa, czoło, szyję i policzki, czasami też dekolt). Dodatkowo, u chorych na toczeń z czasem pojawiają się takie objawy jak drętwienie i mrowienie palców u stóp i u rąk, a także szybkie przemarzanie czubka nosa lub małżowin usznych. Chorzy na toczeń niekiedy cierpią jednocześnie na łysienie rozsiane lub plackowate, a na ich skórze pojawiają się charakterystyczne bolesne guzki (zlokalizowane w tkance podskórnej).

Toczeń rumieniowaty może rozwinąć się w wyniku nieprawidłowej reakcji organizmu na nadmierną ekspozycję ciała na słońce, na stosowanie niektórych leków (tj. interferon, izoniazyd, hydralazyna, metyldopa, antagoniści TNF-alfa), a także przez zaburzenia w gospodarce hormonalnej (szczególnie u kobiet, u których dochodzi szczególnie często do nadmiernego wydzielania prolaktyny i estrogenów). Niekiedy toczeń rumieniowaty rozwija się w wyniku działania infekcji wirusowych i bakteryjnych. Usuwanie zaczerwienienia skóry twarzy w przebiegu tocznia to jedynie leczenie objawów choroby, a nie jej źródła.

Atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry, czyli skóra twarzy zaczerwieniona przez stany zapalne

Poza wspomnianymi wyżej czynnikami związanymi z nieodpowiednią pielęgnacją, wystawianiem się na warunki obciążające skórę i poza chorobami, czerwone przebarwienia na twarzy mogą wynikać z toczących się w obrębie skóry stanów zapalnych. Należą do nich: atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry. Oba schorzenia dają podobne objawy: czerwone miejscowe przebarwienia, przesuszoną skórę, świąd, wykwity, występowanie podrażnień, silne zaczerwienienie twarzy nawet przy najmniejszym wysiłku. Jednak rokowania AZS i ŁZS są zupełnie inne. Łojotokowe zapalenie skóry może ustąpić samoistnie lub w wyniku stosowania diet eliminacyjnych. Atopowe zapalenie skóry natomiast jest trudne w leczeniu, wymaga stosowania bardzo delikatnej i uważnej pielęgnacji, unikania czynników drażniących oraz modyfikacji stylu życia. Przy obu tych schorzeniach możliwe jest znaczne zminimalizowanie objawów poprzez stosowanie zbiegów medycyny estetycznej Siedlce. Poza zabiegami łagodzącymi objawy AZS i ŁZS, należy skupić się na leczeniu. W tym przypadku stosowana jest fototerapia, leczenie antybiotykami, wykorzystywane są także leki przeciwgrzybiczne i antywirusowe, kortykosteroidy i inne środki. Należy dostarczać sobie optymalne dawki witaminy D i E oraz nawilżać skórę, natłuszczać emolientami (nawet kilka razy dziennie).

Czerwona twarz u mężczyzny

Szczególnym przypadkiem jest przypadłość nadmiernego czerwienienia się skory u mężczyzn. Rozlane rumieńce, które widnieją na twarzy przez niemal cały czas, przebarwienia i niejednolity koloryt skory, pęknięte naczynka i inne problemy natury estetycznej bywają przez mężczyzn często ignorowane i łączone z nieodpowiednią pielęgnacją skóry podczas golenia. Tymczasem skóra, która nie jest nadwrażliwa (naczynkowa) i w obrębie której nie toczą się żadne procesy chorobowe nie powinna być aż tak nadreaktywna w zetknięciu nawet z silnymi detergentami raz dziennie. Gdy przyczyną problemu jest trądzik różowaty, niepodjęcie leczenia w odpowiednim momencie może spowodować utrwalenie się problemu i rozlanie rumienia na całą twarz na stałe. Jeśli czerwona skóra u mężczyzn występuje w wyniku toczącej się infekcji bakteryjnej, może zostać ona przeniesiona na inne osoby, a schorzeniu mogą towarzyszyć wybroczyny i otwarte rany, pozostawiające po sobie blizny.

Czerwona twarz – zioła, maseczki i inne domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na zaczerwienioną twarz, wymienia się: