fbpx

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Każdy włos żyje zgodnie z naturalnie ustalonym rytmem: przechodzi przez fazę wzrostu, inwolucji i spoczynku. Gdy przejdzie przez te etapy, wypada. Zgodnie z tą ścieżką, codziennie tracimy standardowo ok. 100 włosów. Dlatego nie należy martwić się, gdy każde czesanie kończy się tym, że na szczotce pozostają pojedyncze pasma lub jeśli widzimy włosy na kołnierzu marynarki. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy włosy wypadają nadmiernie. Często jest to określane jako włosy wypadające garściami. W niektórych przypadkach włosy wypadają nieregularnie, objawiając puste placki na skórze głowy. W jeszcze innych sytuacjach, wypadanie włosów objawia się poprzez zanikanie linii włosów u nasady. Jeśli zauważymy, że włosy wypadają nadmiernie, należy zacząć szukać przyczyny tego problemu.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Poniżej przedstawiamy krótko kilka najważniejszych przyczyn, dla których włosy nadmiernie wypadają. Nie są to wszystkie przyczyny, ale to właśnie one są najczęstszymi winowajcami nadmiernie przerzedzającej się fryzury.

Uwarunkowania genetyczne

Moment, w którym zaczynamy łysieć, dziedziczymy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Geny warunkujące przedwczesną utratę włosów mogą odezwać się już w dwudziestym roku życia. Mogą pochodzić wyłącznie od jednego z rodziców, jednak u osób, u których doszło do wczesnego łysienia na tle genetycznym, obserwuje się występowanie podobnego układu genów u obojga rodziców.

Zaburzenie funkcjonowania tarczycy a łysienie

Problemem jest zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tego narządu. Gdy metabolizm rozpędza się przy nadczynności, włosy wypadają najszybciej. Jeśli natomiast mamy problem z niedoczynnością, włosa są osłabione, kruche, łamliwe i również wypadają szybciej niż wypadałyby wtedy, gdyby gospodarka hormonalna związana z funkcjonowaniem tarczycy była uregulowana.

Nadmierny stres a wypadanie włosów

Przedłużające się stany napięcia emocjonalnego, doświadczenie traumy, czy przewlekłe przepracowanie niemal zawsze odbijają się na stanie naszej skóry, paznokci i włosów. Ekstremalne przeżycia mogą skutkować wypadaniem włosów nawet na 6 tygodni do 3 miesięcy później. W odpowiedzi na podwyższone stężenie hormonów wydzielających się w naszym organizmie w odpowiedzi na stres, rozwija się w naszym organizmie niekiedy łysienie telegenowe. Tego rodzaju łysienie na szczęście jest odwracalne. Zwykle wystarczy zregenerować siły i wyciszyć się na dłuższy czas, aby włosy zaczęły odrastać. Niekiedy zajmuje im to aż rok, ale jednak istnieje nadzieja na ich odzyskanie.

Łysienie plackowate w wyniku chorób autoimmunologicznych

Tutaj za winowajcę łysienia mamy nas samych. Łysienie plackowate na tle autoimmunologicznym pojawia się wtedy, gdy nasz układ odpornościowy przejawia nadmierną reakcję na niespecyficzne bodźce. Łysienie plackowate doprowadza do osobliwej utraty włosów – wychodzą one grupami tylko w niektórych miejscach na głowie. Niestety nie da się przewidzieć, w którym miejscu na głowie (i na innych częściach ciała) dojdzie do utraty włosów. W przypadku łysienia plackowatego nie do końca można przewidzieć, czy włosy odrosną: u jednych odradzają się, u innych niestety utrata owłosienia jest nieodwracalna. W takich wypadkach bardzo pomocne jest sięgniecie po przeszczep włosów, gdy problem dotyczy głowy. Gdy problem pojawia się na innych partiach ciała, zwykle wystarczy wzmożona depilacja laserowa Siedlce, aby zatuszować nierównomierne owłosienie.

Podrażnienia, stany zapalne i choroby skóry głowy doprowadzające do łysienia

Istnieje szereg chorób skórnych, które mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów. Dzieje się tak wtedy, gdy uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że z kondycją naszej skóry jest niedobrze, trzeba szybko działać. Nie tylko ostrożną pielęgnacją bazującą na produktach najwyższej jakości, o naturalnym składzie, ale także korzystając z pomocy lekarskiej. Gdy mówimy o egzemie, jednej z chorób, która w diametralny sposób może zmienić wygląd naszej fryzury, lekarz zwykle przepisuje krem kortykosteroidowy, który – gdy zostanie szybko zaaplikowany – bardzo skutecznie upora się z problemem wypadających włosów towarzyszącym temu schorzeniu. Inny sposób na walkę z wypadaniem włosów przy egzemie to zastrzyki steroidowe.

Czy nieodpowiednia stylizacja może doprowadzić do utraty włosów?

Czy zbyt mocne szczotkowanie włosów, zbyt ciasne ich wiązanie lub używanie zbyt agresywnych kosmetyków do włosów może spowodować ich wypadanie? Niestety, jest to możliwe. Zbyt ciasne wiązanie włosów w koński ogon może spowodować uszkodzenie cebulek włosowych, co w konsekwencji przekłada się na kondycję włókien włosowych. Zdecydowanie też środki do stylizacji „zalepiające” łuskę włosa silikonem, który wprawdzie powoduje ich ładne błyszczenie, nie służą zdrowiu włosów. Długotrwałe korzystanie z takich zabiegów jak trwała ondulacja, prostowanie, czy koloryzacja (szczególnie rozjaśnianie) może też przyczynić się do przerzedzenia fryzury.

Niedobór żelaza

Co ciekawe, za nadmierne wypadanie włosów może odpowiadać również niedobór żelaza. Niedobory mogą doprowadzić do niedokrwistości, a co za tym idzie, do wypadania włosów. Ale nie tylko. Niewystarczająca podaż żelaza może spowodować nieuzasadnione zmęczenie, duszności przy podejmowaniu najmniejszego wysiłku fizycznego, a także problemy z koncentracją uwagi oraz uporczywe bóle głowy.

 

*sprawdź zabiegi na nadmierne wypadanie włosów w Est Clinic w Siedlcach: