fbpx

Jak przyspieszyć porost włosów?

Zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji najlepszymi kosmetykami, zmiany diety na zdrowszą oraz mimo stosowania suplementów, nasze włosy nie chcą rosnąć w tak szybkim tempie, jak wcześniej. Kobiety mają problem zapuszczeniem długich włosów, a mężczyźni z utrzymaniem gęstej fryzury. Niekiedy obawiamy się nawet o to, czy ich wzrost całkowicie się nie zatrzymał? Dotyczy to sytuacji, gdy porost włosów od długich miesięcy nie posunął się nawet o jeden centymetr. Czy istnieją skuteczne sposoby na szybszy porost włosów? Jakie zabiegi mogą odnowić włosy, przywrócić ich wzrost i znacznie przyspieszyć porost tak, aby można było zapuścić długie pasma?

Włosy nie rosną, czy może łamią się na końcówkach?

Na początku należy zaznaczyć, że zanim określimy nasz problem jako zanik porostu włosów, należy dobrze przyjrzeć się sytuacji. Być może włosy jedynie kruszą się na końcach, ale mimo to rosną, a my błędnie identyfikujemy sytuację jako problem ze wzrostem włosów? Tak jest najczęściej oczywiście w przypadku osób noszących bardzo długie włosy. Przyjrzyjmy się ich końcówkom i sprawdźmy, czy nie wyczesujemy końcówek, czy nie spłukujemy ich po myciu. Powodów, dla których końcówki włosów długich kruszą się, mogą być prozaiczne. Nieodpowiednia pielęgnacja zbyt silnymi detergentami, przesuszenie, prostowanie lub zbyt agresywne suszenie suszarką, zabiegi stylizujące, nieprawidłowe czesanie włosów lub zbyt mocne wiązanie ich w kuzyn. Czasami włosy też ocierają się o ubrania lub ścierają pod czapką, gdy jest ona noszona przez długi czas. Aby zapobiec wycieraniu się i kruszeniu włosów na końcówkach, warto regularnie wcierać w nie serum nawilżające, a także zadbać o dostateczne nawilżenie nie tylko włosów, ale także skóry głowy (odpowiednia może być np. mezoterapia z kwasem hialuronowym na skórę głowy w naszej klinice w Siedlcach).

włosy ktore kruszą sie na końcowach

Jak długo trwa zapuszczenie długich włosów?

jak przyspieszyc porost włosów zabiegi w siedlcach

Przeciętnie włos rośnie jeden centymetr na miesiąc. Oznacza to, że jeśli chcemy mieć długie włosy, musimy poczekać co najmniej dwa lata na rezultat. W wielu przypadkach jednak on nie nadchodzi mimo cierpliwego czekania. W tym czasie posiadacze długich włosów uparcie nie odwiedzają fryzjera w celu podcięcia końcówek i czekają na rezultaty. Jest to bardzo często powtarzany błąd. Zniszczone końcówki powinno się ścinać od razu i niestety do takiej wysokości, na jakiej widoczne są przesuszenia i zniszczenia owocujące wykruszaniem się włosów. Jeśli nie będziemy podcinać końcówek, zniszczenia będą wędrować w górę i coraz bardziej przerzedzać naszą fryzurę. Jak często należy więc podcinać przesuszone końce? Według fryzjerów, powinno robić się to raz na 4 miesiące. Jeśli chcemy, aby nasza fryzura wydawała się bardziej gesta, zrezygnujmy z degażowania, a włosy podcinajmy na prosto. Najlepsze dla kondycji naszych włosów na ich końcach jest podcinanie ich gorącymi nożyczkami, ewentualnie podcięcie końcówek żyletką.

 

Jak szybko rosną włosy? To zależy od stanu naszych cebulek włosowych

Z tego powodu potrzebne jest im odżywienie, regeneracja i stymulacja. Cebulki siły czerpią z pożywienia docierającego do nich przez naczynia krwionośne. Aby usprawnić przepływ krwi, warto wykonywać masaż skóry głowy. Konieczne jest też oczywiście zadbanie o dobrą dietę, która będzie dostarczała naszym cebulkom substancji potrzebnych do rozwoju i prowokowania wzrostu włosów. Kluczowe jest tutaj zachowanie różnorodności spożywanych pokarmów, przy czym bardzo ważne jest, aby w diecie dostarczyć optymalna podaż cynku i selenu oraz witamin z grupy B.

Inne mikroelementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę walcząc o przyspieszenie porostu włosów to:

  • biotyna stymulująca odbudowywanie naskórka i włosów
  • retinol, czyli powszechnie spotykana witamina A, której niedobory w prostej linii prowadzą do łysienia
  • witamina C, dzięki której szybciej zachodzi proces syntezy kolagenu, potrzebnego do optymalnego ukrwienia skóry głowy
  • witamina E, która toruje substancjom odżywczym drogę do cebulek
  • magnez, ułatwiający syntezę aminokwasów, czyli „cegiełek”, z których zbudowane są właściwie nasze włosy
Super-food na porost włosów to między innymi: natka pietruszki (można ją zblendować z owocami i wypijać w formie soków/przecierów), drożdże, pokrzywa i skrzyp polny.
Najlepsze terapie na włosy, które nadmiernie wypadają

Domowe sposoby na szybszy porost włosów

Szukając sposobu na szybszy porost włosów, warto zastosować kilka domowych tricków na to, aby włosy rosły szybciej (do 1-2 cm na miesiąc). Pamiętajmy jednak, że do problemu należy podejść całościowo i jeśli domowe sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów nie dają rezultatów, należy przejść do głębszych zabiegów, o których poniżej, a także do badań diagnostycznych wykluczających istnienie poważnych chorób, których objawem jest zahamowanie wzrostu włosów. Należy też pamiętać, że podstawą wszelkich działań mających na celu przyspieszenie porostu włosów powinno być stosowanie zdrowej, zbilansowanej diery pozbawionej nadmiaru węglowodanów i bez spożywania nadmiaru żywności wysokoprzetworzonej.

Do skutecznych sposobów na przyspieszenie porostu włosów, które możemy odbyć w domowych warunkach, należą między innymi:

Wcierki: intensywne odżywki przeznaczone do stosowania na skórę głowy. Można ich używać przed lub po umyciu włosów. Aby działały skutecznie, należy stosować je regularnie (najlepiej nawet codziennie i na suche włosy). Ważne jest, aby po trzech tygodniach regularnego stosowania wcierek zrobić przerwę i wrócić do kuracji po około tygodniu. Wcierki działają regenerująco na skórę głowy, wzmacniają cebulki włosowe i odżywiają je. Pozwalają na ustabilizowanie ilości wydzielanego serum i są pomocne w niwelowaniu stanów zapalnych w skórze.

Olejowanie olejami roślinnymi skóry głowy przynosi zbawienny wpływ nie tylko na stan skóry głowy i cebulek włosowych, ale także na kondycję włosów. Olejując skórę głowy należy oczywiście zachować umiar i dbać o równowagę między dostarczaniem sobie jednocześnie humektantów i protein. Olejowanie przyspiesza regenerację skórę, pozwalają na odżywienie cebulek włosowych, dodaje sprężystości włosom i sprawia, że stają się one bardziej błyszczące. Olejować należy raz na tydzień. Najlepszymi opiniami osób, którym zależy na sprawieniu, aby włosy szybciej rosły, cieszy się olejek Khadi. Oleje uzupełniają ubytki w strukturze włosów, są źródłem niezbędnych do zdrowego funkcjonowania włosów substancji odżywczych i witamin, dotleniają intensywnie komórki. Olejowanie to doskonałe remedium na uszkodzenia włosów, do których dochodzi, gdy traktujemy je zbyt silnymi detergentami, zawartymi w popularnych szamponach do włosów. Detergenty, w połączeniu z silikonami, które dodawane są do odzywek i szamponów (bo wywołują efekt „wow” nadając włosom na krotki czas intensywnego blasku i gładkości) w dłuższej perspektywie czasu uszkadzają włosy, obciążają je i degradują. W niektórych przypadkach nadużywanie takich drażniących substancji może oczywiście doprowadzić do tego, że włosy się łamią i nadmiernie wypadają.

Peeling skóry głowy odgrywa również istotną rolę w prawidłowej pielęgnacji włosów przyspieszającej ich porost. Możemy wykonać go w domu, za pomocą kosmetyków dostępnych w drogeriach, jak i poprzez stworzenie go samodzielnie z popularnych produktów żywnościowych, takich jak kawa, cukier, czy miód. Peeling oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum i zalegającego na niej martwego naskórka. Udrażnia krwi drogę, dzięki czemu skóra głowy jest po masażu peelingującym lepiej dotleniona i odżywiona.

Domowe maseczki mogą być równie skuteczne jak najdroższe kosmetyki kupione w wyszukanych drogeriach. Warunkiem jest jednak ich regularne stosowanie na skórę głowy. Przykładem dobrej maseczki domowej roboty na skórę głowy jest mieszanka drożdży (w kostce) z olejkiem rycynowym i mlekiem. Świetnie zadziała również surowe jajko wymieszane z miodem, zwłaszcza jeśli mamy długie włosy. Warto niekiedy dodać do jajka banana oraz jogurt naturalny. Inne składniki domowych maseczek na szybszy wzrost włosów to olej kokosowy, olej lniany, sok z aloesu, czy… świeżo zmielona kawa.

 

 

Zabiegi na szybszy porost włosów – dr Cyj – czy warto? Jakie są opinie o zabiegu?

Gdy poprawa diety, uprawianie sportu, odpowiednia pielęgnacja i badania medyczne wykluczające choroby nie dają odpowiedzi na to, dlaczego włosy nadmiernie wypadają lub dlaczego przestały rosnąć, warto zastosować zabiegi medycyny estetycznej, które przyspieszają porost włosów.

długie włosy suszone przez fryzjera w salonie fryzjerskim

Do jednych z zabiegów cieszących się dobrymi opiniami należy peptydowa terapia włosów dr Cyj. Coraz chętniej stosowany jest nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn jako sposób na to, aby włosy rosły szybciej, były gęstsze, a także aby miały lepszą kondycję. Jest to też zabieg, który skutecznie hamuje nadmiernie wypadające włosy i zapobiega łysieniu. W trakcie zabiegu lekarz medycyny estetycznej nakłuwa skórę głowy i wprowadza do skóry właściwej oraz do tkanki podskórnej substancje odżywcze i budulcowe dla włosów, odżywiające mieszki włosowe. W skład wstrzykiwanego preparatu wchodzą głównie peptydy (kolagen, elastyna, keratyna)oraz silnie nawilżający kwas hialuronowy. Sam proces nakłuwania stymuluje skórę i prowokuje ją do uruchomienia procesów samoodbudowy. Ze względu na to, że substancje odżywcze trafiają głęboko w skórę i do warstw podskórnych, mają one szansę uwalniać się w skórze jeszcze przez kilkanaście dni po tym, jak zostaną tam wprowadzone. Włosy po zabiegu mniej wypadają, szybciej rosną, szybciej regenerują się i uzyskują znaczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zabieg na włosy dr Cyj przyczynia się też do zachowania świeżego koloru włosów na dłużej po farbowaniu.

Mezoterapia na szybszy porost włosów

Innym zabiegiem, który stymuluje włosy do wzrostu i intensywnie je odżywia poprzez prowadzanie substancji odżywczych podskórnie, jest mezoterapia skóry głowy. Mezoterapia skóry głowy przyspiesza metabolizm i powoduje, że fryzura zagęszcza się szybciej, a włosy, które wypadły, odrastają znacznie szybciej niż naturalnie. Jest odpowiednia na łysienie plackowate, androgenowe, a także na wypadanie włosów po ciąży, czy po narkozie lub po chorobie. Warto sięgnąć po mezoterapię skóry głowy, gdy włosy są słabe, łamliwe,kruszą się, a także gdy wolno rosną lub gdy nie chcą odrosnąć po wypadnięciu.