fbpx

Dolina łez na twarzy – dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć?

Utrata jędrności skóry w sferze doliny łez to częsty problem estetyczny, pojawiający się w ślad za postępującym starzeniem organizmu. Często dotyka też osób młodych. Na szczęście, defekty skórne pojawiające się w tym obszarze twarzy można cofnąć. Jakie zabiegi na dolinę łez są polecane?

Inne określenie doliny łez to po prostu: zapadnięta skóra pod oczami. Nie są to klasyczne zmarszczki, ale zagłębienie, które rozciąga się dokładnie tam, gdzie lecą łzy po naszej twarzy: od wewnętrznego kącika oczu w dół, po skosie, aż do policzka. Żłobienia na skórze, które powstają w tych rejonach, nadają twarzy smutnego, zmęczonego i zestresowanego wyrazu. Dodają lat i umniejszają naszej atrakcyjności. Pogorszenie kondycji skóry w obszarze doliny łez jest jedną z najszybciej pojawiających się oznak starości.

Dlaczego skóra pod oczami wiotczeje? Jakie są przyczyny powstawania żłobień w okolicach doliny łez?

Skóra pod oczami jest bardzo cienka, dlatego starzeje się tutaj szybciej niż w jakimkolwiek innym obszarze twarzy czy ciała. Jeśli jesteśmy osobami, u których występuje naturalna skłonność do wiotczenia skóry pod oczami, problem może rozpocząć się już w okolicach 25. roku życia, gdy obserwowana jest znaczna zmiana w wyglądzie. Dodatkowo, za wiotczenie skóry w obszarze doliny łez odpowiadają:

 • zmniejszająca się z wiekiem ilość naturalnego kwasu hialuronowego w naszym ciele. Jest on skutecznym nawilżaczem i naturalnym wypełniaczem dla zmarszczek pojawiających się na twarzy, dekolcie, szyi i innych obszarach ciała. Podobnie działa kolagen.
 • zmniejszająca się ilość tłuszczu w skórze u osób intensywnie odchudzających się, u których doszło do znacznej utraty wagi w krótkim czasie
 • w okolicach oczu znajduje się wyjątkowo mało tłuszczu i gruczołów łojowych, które są naturalną ochroną przed utratą sprężystości skóry postępującej wraz z wiekiem
 • Zdarza się, że cienie, worki pod oczami, zmarszczki i inne niedoskonałości pojawiają się u osób młodych. Wynika to najczęściej z czynników genetycznych oraz z budowy twarzoczaszki.

zabiegi na dolinę łez pod oczami usuwanie zmarszczek siedlce

Jak zapobiegać wiotczeniu skóry w obrębie doliny łez pod oczami?

Oczy oraz skóra wokół nich są szczególnie wyczulone na działanie czynników środowiskowych. Dlatego, chcąc jak najdłużej zachować świeże spojrzenie i promienny wygląd, powinniśmy:

 • zminimalizować wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę wokół oczu (spaliny, pyły, dym,, kurz, toksyczne opary)
 • ćwiczyć mięśnie twarzy (masaż poprawiający rysy twarzy – sprawdź, jak działa)
 • rzuć papierosy
 • naucz się odpowiednio pielęgnować skórę (tak, aby jej nie podrażniać oraz aby pocierając, nie uszkadzać delikatnej struktury powłok skórnych w obrębie doliny łez)
 • zminimalizuj stres w codziennym życiu

Domowe sposoby na dolinę łez

 • okłady wacikami nasączonymi mocnym naparem z zielonej herbaty lub z rumianku. Odpowiednim będzie również świetlik lekarski
 • okłady z plastrów surowego ziemniaka lub ogórka
 • delikatny masaż okolic oczu opuszczkami palców. Jest skuteczny tylko wtedy, gdy wykonujemy go regularnie, przez co najmniej 10 minut dziennie.
 • joga twarzy

Jaki makijaż na twarz z wyraźnie zaznaczoną doliną łez?

Problem pogłębionych oczodołów w okolicy dolin łez jest czasami zwalczany przez wykonywanie odpowiedniego makijażu. Jest to dobry sposób na zakrycie defektu, jednak działa dość krótko, czyli na czas obecności make-upu na twarzy (zdecydowanie lepiej jest stosować zabiegi na twarz o długotrwałych efektach). Z doliną łez można poradzić sobie używając dobrego kremu nawilżającego przed nałożeniem makijażu. Kiedy krem się wchłonie, koniecznie użyjmy bazy kryjącej, a później kolektora: na początku kryjącego, który wyrówna koloryt skory, a następnie nierozświetlającego, który należy aplikować w kierunku wzdłuż doliny łez. Na tak przygotowaną twarz można nakładać już podkład (wyrówna on różnice w zabarwieniu skóry po kolektorach).

jak usunac zmarszczki pod oczami zwiotczała dolina łez co to siedlce

Zabiegi na dolinę łez

Jakie zabiegi usuwające defekty skórne w okolicach doliny łez są najbardziej skuteczne? My polecamy szczególnie te:

Mezoterapia z kwasem hialuronowym na dolinę łez

W tym przypadku metodą iniekcji, pod skórę wprowadzane są wypełniacze. Głownie nieusieciowany kwas hialuronowy, który jest substancją naturalnie występującą w naszej skórze (co oznacza minimalne ryzyko niezgodności biologicznej i wystąpienia reakcji alergicznej). Wraz z kwasem hialuronowym pod skórę wstrzykiwane są preparaty odżywcze, które regenerują skórę znacznie bardziej skutecznie niż jakiekolwiek znane na rynku kremy pod oczy. Samo nakłuwanie daje odżywczy element terapii. Skóra „uszkodzona” mikronakłuciem uruchamia w sobie intensywne procesy naprawcze (m.in. wzmożoną produkcję kolagenu), które w efekcie doprowadzają do jej odnowy, świeższego wyglądu, zagęszczenia, ujędrnienia i natlenowania. Mezoterapię wykonujemy bardzo często w naszej klinice, nie tylko w walce z problemami w sferze doliny łez, ale również jako zabieg odświeżający, odżywiający, nawilżający, kondycjonujący i napinający skórę. Mezoterapia Siedlce polecana jest osobom, które chcą odmłodzić, odświeżyć skórę, wyrównać jej koloryt, zlikwidować drobne zmarszczki i przebarwienia.

*Jako wypełniacza można użyć również kwasu polimlekowego. Preparat z kwasem polimlekowym doprowadza do intensywnego syntetyzowania kolagenu w tkankach. Dzięki temu, dolina łez jest wypełniana naturalnie. Nieco rzadziej stosuje się tłuszcz pacjenta jako wypełniacz (zostaje on przeszczepiony z innej sfery ciała).

Fresh Lift – kwas hialuronowy i mezoterapia koktajlem odżywczym na dolinę łez

Jest to skuteczny zabieg anti-aging, polecany osobom, u których zaznaczyła się dolina łez oraz tym, którzy oczekują odświeżenia wyglądu: spłycenia zmarszczek, napięcia skóry twarzy, nawilżenia, ujędrnienia, podniesienia zwiotczałych obszarów na twarzy. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę dwóch preparatów: jeden to kwas hialuronowy, który działa na twarz wypełniająco i nawilżająco, a drugi to odżywczy koktajl używany do mezoterapii twarzy Siedlce (wysycony witaminami i aminokwasami). Ten rodzaj zabiegu odmładzającego jest szczególnie polecany ze względu na dobrą cenę w stosunku do uzyskiwanych efektów oraz czasu, jaki trzeba poświęcić na wizyty w klinice medycyny estetycznej.

 

zabiegi medycny estetycznej w siedlcach na dolinę łez i zmarszczki pod oczami est clinic

Wampirzy lifting na dolinę łez

Zwalczanie defektów sferze doliny łez jest często z powodzeniem przeprowadzane za pomocą tak zwanego wampirzego liftingu. Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu w „potrzebujący” obszar odwirowanego osocza z własnej krwi, która zostaje wcześniej pobrana od pacjenta. Wskutek ostrzykiwań, twarz staje się bardziej pogodna, zrelaksowana, a zmarszczki pod oczami wygładzone. Zmniejszają się również zasinienia oraz cienie pod oczami, które podbijają niekorzystny wygląd spowodowany starzeniem się skóry w tym miejscu. „Wampirzy lifting” działa na dwa sposoby. Po pierwsze, samo nakłuwanie skóry cienkimi igłami powoduje, że uruchamia ona w sobie intensywne procesy regeneracyjne, które zagęszczają ją i w dłuższej perspektywie czasu ujędrniają. Ceny, opinie i oczekiwane efekty, jakie daje „wampirzy lifting” skóry sprawdzicie tutaj.