fbpx

Jakich zabiegów medycyny estetycznej nie należy wykonywać przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry, której główną cechą charakterystyczną są nawracające, swędzące miany skórne. Jest to choroba o podłożu alergicznym, która wpływa na zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i utrzymania jej bariery ochronnej.

AZS najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci, jak również u osób dorosłych. Objawy AZS są zazwyczaj przedstawione w formie suchych, łuszczących się plam na skórze, które mogą być zaczerwienione lub zmienić kolor na brązowy. Uczucie swędzenia jest bardzo silne, co prowadzi do drapania i w następstwie do pogorszenia stanu skóry.

AZS jest uważane za chorobę wieloczynnikową, która jest wynikiem skomplikowanej interakcji genetycznej, immunologicznej i środowiskowej. Czynniki ryzyka dla rozwoju AZS to m.in. uwarunkowania genetyczne (wskazówką są przpadki alergii, astmy i AS w rodzinie), narażenie na alergeny środowiskowe, niska wilgotność powietrza, zanieczyszczenia powietrza, niezdrowa dieta i stres.

Leczenie AZS opiera się na łagodzeniu objawów i utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Stosuje się kremy i maści nawilżające, leki przeciwzapalne, a w przypadkach cięższych kortykosteroidy. Często jest również zalecana zmiana diety lub unikanie potencjalnych alergenów. W przypadku wystąpienia dodatkowych infekcji skórnych konieczne może być stosowanie antybiotyków. Wielu chorych używa specjalnej odzieży ochronnej, w szczególności bielizny, która ma na celu unikanie narażania się na dodatkowe tarcia i kontakt z kolejnymi czynnikami drażniącymi.

AZS nie jest w pełni uleczalne, ale można zminimalizować objawy i wydłużać przerwy między nawrotami za pomocą odpowiedniego leczenia i dobrej pielęgnacji skóry. W przypadku wystąpienia objawów AZS zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie i pomoże w kontrolowaniu choroby.

AZS to choroba nie tylko skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, alergiczna, której objawy dotyczą głównie skóry. AZS może być również związane z wieloma schorzeniami współistniejącymi i powikłaniami. Te schorzenia mogą się rozwijać równocześnie z AZS lub być spowodowane tą chorobą. Przykładowo, choroby, takie jak:

…często współwystępują z AZS.

Ponadto, AZS może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy i infekcji, takich jak gronkowiec złocisty. Choroby oczu, takie jak zaćma, zapalenie spojówek i zapalenie rogówki mogą również wystąpić jako powikłania AZS, szczególnie w przypadku przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, które mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. Wszystkie te schorzenia i powikłania mogą mieć wpływ na zdrowie i jakość życia osób z AZS, dlatego ważne jest, aby monitorować swój stan i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów lub dolegliwości.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej nie są wskazane przy atopowym zapaleniu skóry?

Niestety, osoby zmagające się z AZS w wielu przypadkach nie mogą korzystać z „mocniejszych” zabiegów medycyny estetycznej. Poniżej opowiemy o tym szczegółowo. W wielu przypadkach też zabiegi, które oferujemy w naszej klinice w Siedlcach, są zbawienne dla osób, które zmagają się z tą przypadłością skórną (jak również z łojotokowym zapaleniem skóry). Chodzi głównie o koszyk procedur wyciszających, wzmacniających, nawilżających dla skóry atopowej, skłonnej do podrażnień oraz ze skłonnością do trądziku różowatego (np. zabieg intensywnie nawilżający na twarz Siedlce Hydro Shock oraz zabieg wyciszający – terapia antyoksydacyjna Xantohumol Siedlce.

Przy atopowym zapaleniu skóry należy unikać zabiegów medycyny estetycznej, które mogą pogorszyć stan skóry, zwiększyć ryzyko podrażnień i infekcji, lub spowodować dyskomfort. Oto kilka zabiegów medycyny estetycznej, które są zwykle odradzane przy atopowym zapaleniu skóry: