fbpx

Przebarwienia – jakie zabiegi stosować, aby zlikwidować plamy na skórze?

Mam przebarwienia, z którymi walczę od lat stosując zabiegi w salonach urody. Nie są skuteczne. Co robić?

Przebarwienia po trądziku, plamy na skórze od słońca i przebarwienia pozapalne

Istnieją różne rodzaje przebarwień: posłoneczne i pozapalne oraz potrądzikowe. Jedne są brązowe, inne czerwone, a jeszcze inne rude. Warto udać się do lekarza medycyny estetycznej oraz dermatologa. Specjaliści ci, przy użyciu specjalistycznego sprzętu ocenią dokładnie, jakie było podłoże powstawania przebarwień oraz jakie zabiegi rozjaśniające na twarz Siedlce, czy zabiegi walczące z przebarwieniami w Siedlcach w innych częściach ciała można zastosować.

Brązowe przebarwienia na skórze po opalaniu

Na brązowe przebarwienia skórne powstałe po nadmiernym opalaniu są narażone osoby, które mają naturalnie ciemniejszą karnację. Ci, którzy mają skórę z rumieniem, naczynkową, skłonną do czerwienienia się, raczej nie będą miały brązowych plam posłonecznych do usunięcia w swoim życiu. Wszystko dlatego, że ten typ przebarwień pojawia się, gdy w naskórku mamy do czynienia z nadmierną ilością melaniny. Taka sytuacja raczej nie zdarza się przy jasnej karnacji. Na szczęście, wiele zmian po opalaniu ustępuje samoistnie. Niektóre jednak pozostają z nami, niekiedy na długie lata, a wraz z każdym kolejnym latem, gdy wystawiamy je na słońce, stają się coraz bardziej intensywne.

Na przebarwienia skórne po opalaniu jesteśmy szczególnie narażeniu, gdy bierzemy leki obniżające cholesterol, leki o działaniu psychotropowym (np. antydepresyjne), lekarstwa na schorzenia układu moczowego, w szczególności leki moczopędne. Na słońce należy też szczególnie uważać, gdy wzięliśmy popularne tabletki przeciwbólowe, typu Ibuprom, czy te z kwasem acetylosalicylowym, ketoprofenem. Niepożądane reakcje skórne w postaci przebarwień mogą dać także leki dla cukrzyków, leki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), niektóre antybiotyki, a także zioła. Wśród ziół zdradliwy może okazać się rumianek, dziurawiec, bergamotka, a także arnika i skrzyp polny oraz nagietek. Warto zwrócić uwagę na to, że perfumy, które mają w składzie bergamotkę i piżmo, działają fotouczulająco. Co do zasady perfumy, które mają w składzie sporo alkoholu, nie powinny być aplikowane na te części ciała, które zamierzamy następnie opalać. Paczula, wanilia, czy cytryna, to również bardzo niewskazane latem składniki perfum.

Przebarwienia skórne po trądziku

Te przebarwienia różnią się od tych brązowych pozapalnych lub brązowych powstających po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, bo w zasadzie nie są to przebarwienia, a jedynie podrażnienie skóry, wokół której widoczne jest nagromadzenie naczyń włosowatych. Wygląda to podobnie negatywnie jak zwykłe przebarwienie, zwane plamą po słońcu, jednak mechanizm powstawania oraz leczenia przebarwień po trądziku jest zupełnie już inny. Skóra regeneruje się w różnym tempie: u jednych dłużej, u innych krócej, jednak należy standardowo liczyć na to, że przebarwienie po trądziku będzie goiło się przez około dwa lata.

Przebarwienia czerwone i brązowe na skórze – jak je usunąć?

Przebarwienia czerwone nie powinny być poddawane terapii kwasami. Kwasy na przebarwienia skórne Siedlce są dobre tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z plamami posłonecznymi na skórze. Kwasy działają drażniąco, wysuszająco i oczywiście złuszczają naskórek. To wszystko jest niepotrzebne przy przebarwieniach czerwonych, które możemy zminimalizować jedynie poprzez zabiegi nawilżające Siedlce, ochraniające przed ubytkiem wody, uzupełniające lipidy i wzmacniające skórę poprzez działanie przeciwzapalne. Jeśli jednak upieramy się na kwas w takiej sytuacji, bo np. chcemy przeprowadzić głębokie oczyszczanie twarzy Siedlce, wtedy zdecydujmy się ewentualnie na kwas azelainowy lub laktobionowy. Więcej o rodzajach kwasów na twarz – o tym, jak dobierać rodzaj kwasu do konkretnego typu cery, dowiesz się na naszym blogu.

Jakie kosmetyki na przebarwienia skórne czerwone?

W składzie kosmetyków rozjaśniających, które chcemy stosować w domowych warunkach na rozjaśnienie przebarwień Siedlce, powinna znajdować się kofeina, zielona herbata (w formie ekstraktu), a także lukrecja i niacynamid. Zdecydowanie poleca się stosowanie kosmetyków z dobrym składem odżywiającym, preparatów silnie nawilżających oraz przeciwutleniających.

Czego nie należy robić z twarzą, gdy chcemy zniwelować czerwone przebarwienia na skórze?

Na przebarwienia skórne czerwone nie powinno się stołować agresywnych peelingów. Domowej roboty peelingu cukrowe lub z fusów z kawy należy z pewnością odrzucić. Z trądzikiem nie należy też walczyć fizycznie go niwelując, bo to jedynie pogarsza proces gojenia się. Znacznie go wydłuża i powoduje, że trudniej później o usuwanie takich śladów po trądziku. Przy przebarwieniach czerwonych, potrądzikowych, nie należy stosować szczoteczek do czyszczenia twarzy. Warto też odrzucić wszelkie kosmetyki pielęgnacyjne, które mają dużą zawartość alkoholu w swoim składzie. Nie myjemy też twarzy z przebarwieniami potrądzikowymi mydłem.

Czy zabiegi medycyny estetycznej na przebarwienia są skuteczne?

Zabiegi na przebarwienia Siedlce są jak najbardziej skuteczne, ale muszą być przeprowadzone w seriach. Usuwanie przebarwień to proces, a nie jeden zabieg. Często konieczne jest łączenie kilku metod działania. Zdecydowanie mają one bardziej skuteczne działanie niż kremy, które teoretycznie mają walczyć z przebarwieniami. Tak naprawdę wszelkie preparaty dostępne w drogeriach mają moc walki z przebarwieniami co najwyżej na poziomie naskórka. Nawet wówczas, gdy stosujemy kremy z kwasami. Nie docierają one do skóry właściwej, przez co nie są w stanie rozprawić się z problemem, który jest zlokalizowany właśnie na tym poziomie.

Najlepsze zabiegi na przebarwienia:

Kwas TCA

Zabiegi likwidujące przebarwienia z kwasem TCA są bardzo skuteczne, bo mamy do czynienia z najsilniej działającym kwasem o charakterze medycznym. Redukuje nie tylko przebarwienia, ale także zwiększa ujędrnienie skory, doprowadzając do zmniejszenia głębokości zmarszczek, zdejmuje efekt wiotkości skóry, a także rozjaśnia blizny. Skóra po zabiegu z kwasami TCA jest wyraźnie bardziej promienna, odmłodzona, napięta. Zabieg z tak silnymi kwasami nie jest oczywiście przeznaczony dla osób zmagających się z czerwonymi przebarwieniami.

Laser na przebarwienia

Zabiegi laserowe na przebarwienia skórne to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą korzystać z kwasów. Podczas zabiegu laserowego, wiązka światła emitowana przez urządzenie jest pochłaniana przez melaninę, która, jak wiemy, ma swoje skupiska w miejscu widocznym jako przebarwienie. Światło następnie podgrzewa komórki i neutralizuje je. Końcowym efektem jest rozjaśnienie skóry z przebarwień.

Zabiegi z witaminą C na przebarwienia skórne

Bardzo skutecznie na przebarwienia działają również zabiegi z retinolem, witaminą C, kwasem azelainowym, czy fitowym.

Najłatwiej jest usunąć przebarwienia brązowe, u osób, które mają naturalnie ciemną karnację i opalają się na brązowo. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze zabiegi na przebarwienia nie sprawią, że nie powstają one na nowo. Wszystko zależy od tego, jak będziemy „prowadzili” naszą skórę. Zawsze należy chronić się przed słońcem stosując kremy z filtrem UV. Skóra powinna być zawsze w optymalnym poziomie nawilżenia.