fbpx

Zabiegi na blizny po cesarskim cięciu

Już prawie 40% porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie (dane z GUS z 2023 roku). Poród przez cesarskie cięcie być może kojarzony jest przez niektórych za „komfortowy”, jednak w rzeczywistości jest to poważna operacja, a kobiety, które przez nią przeszły nierzadko dostrzegają, że powrót do formy po takim zabiegu bywa trudniejszy niż w przypadku, gdy poród odbywa się silami natury. Co więcej, po porodzie przez cesarskie cięcie pozostaje na powierzchni skóry blizna. Na szczęście, postęp wiedzy spowodował rozszerzenie technik rozcinania skóry podczas cesarskiego cięcia tak, aby blizna była jak najmniejsza. Dodatkowo, już po zabiegu i po połogu, można stosować zabiegi medycyny estetycznej na bliznę po cesarskim cięciu. Z doświadczenia wiemy, że są skuteczne, bezbolesne i nie muszą kosztować majątku. Wykonujemy je na co dzień w naszej klinice w Siedlcach na sporej grupie klientek. Które wracają do nas po kolejne zabiegi, przywracające dobrą kondycję ciała po ciąży.

Dlaczego po cesarskim cięciu powstaje blizna?

Cesarskie cięcie to zabieg, podczas którego skóra zostaje przecięta poziomo w dolnej części brzucha. Skóra zostaje nieodwracalnie uszkodzona, a gojenie się rany doprowadza do powstania blizny, która tak naprawdę nigdy nie zniknie. Może jedynie stać się mniej widoczna: zblednąć, zmienić nieco swój kształt, przestać odznaczać się na poziomie skóry. Jest to podstawowa rzecz, którą należy uświadomić sobie przymierzając się do stosowania sposobów na blizny, do kupowania coraz droższych maści na blizny po cesarce, czy podchodząc zabiegów niwelujących blizny po cesarskim cięciu.

Co powinno niepokoić po cesarskim cięciu?

mezoterapia siedlce

Ból i zaczerwienienie, swędzenie i inne dolegliwości, które pojawiają się w sposób wzmożony po 4 do 8 dób po operacji

 

Puchnięcie brzegów rany po cesarskim cięciu

Podwyższenie temperatury całego ciała, nawet nieznaczne

 

Pojawienie się ropnej wydzieliny w miejscu, w którym doszło do nacięcia

blizna po cesarskim cięciu

Dlaczego u jednych kobiet blizna o cesarskim cięciu jest duża, a u innych mniejsza? Od czego zależy głębokość, kształt i rozległość blizny po cesarce?

Sposób, w jaki lekarz zszył ranę po cesarskim cięciu. Tutaj wiele zależy od wprawy konkretnego specjalisty. Niestety, ma to niebagatelny wpływ na to, z czym kobiety zostają po operacji.

Uwarunkowania genetyczne – szybkość, z jaką skóra zregeneruje się po szyciu, zależy w dużej mierze od naszego wyposażenia genetycznego. U jednych będzie to tempo błyskawiczne, u innych już niestety nie. Dlatego u jednych kobiet blizny szybko bledną, a u innych nawet po długich latach nie widać dużej zmiany.

Przebieg porodu – chodzi głównie o to, jak gwałtowny był to poród, jak ułożone było dziecko, czy trzeba było przeprowadzić dodatkowe interwencje medyczne.

blizna po cesarce

Laserowe usuwanie blizny po cesarskim cięciu – SINAPSI

Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów na blizny po cesarskim cięciu jest zabieg Sinapsi, dostępny w naszej klinice w Siedlcach. Korzystając z tej usługi, działamy na blizny laserem, wtłaczając do skóry właściwej aktywny tlen, substancje odżywcze, kwas hialuronowy oraz skomasowaną ilość witaminy C. Procedura jest bezbolesna i odbywa się na bazie technologii NFI, opatentowanej w celu uzyskania możliwości wprowadzania substancji budujących naszą skórę bezpośrednio w jej głębsze warstwy. Poza znacznym usunięciem widoczności blizny po cesarskim cięciu, zabieg Sinapsi daje efekt spłycania zmarszczek, przebarwień. Dlatego stosowany jest nie tylko na specjalne części ciała, jak jest w przypadku oddziaływania na bliznę po cesarskim cięciu, ale też jest chętnie wykorzystywany jako procedura dla odmładzania i odświeżania skóry twarzy. Zabieg ten zagęszcza skórę, daje jej lepszy koloryt, poprawia jakość skóry tam, gdzie widoczne są rozstępy. Ze względu na swoje właściwości, zabieg Sinapsi jest też często wykorzystywany do walki z uporczywymi cieniami pod oczami oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ujędrnienie, podciąganie i wygładzanie skóry.

 

Laser frakcyjny na blizny po cesarskim cięciu

Laser CO2, bo to właśnie o nim mowa, ma rewelacyjne efekty w walce ze spłycaniem i zmniejszaniem widoczności blizn po cesarskim cięciu. Laser ablacyjny Siedlce jest stosowany nie tylko na pozostałości po narodzinach naszych dzieci, ale również jako skuteczne remedium na rozszerzone pory na twarzy, a także na zwiotczałą i pozbawioną jędrności skórę na brzuchu, szyi i innych partiach ciała. Można stosować ten zabieg również jako zabieg przeciwzmarszczkowy Siedlce na bruzdy uwidaczniające się z wiekiem na czole, wokół ust, a także wokół oczu. Chętnie po laser frakcyjny sięgają nie tylko kobiety, ale również wszyscy ci, którzy dotąd od lat bezskutecznie walczyli z uszkodzeniami skóry na głębokim poziomie po oparzeniach, po zabiegach, a nawet po trądziku – który, jak wiemy, potrafi skutecznie zdemolować wygląd naszej skóry, pozostawiając po sobie dziury i blizny.

Oddziaływanie laserem ablacyjnym CO2 na skórę w celu zniwelowania blizn po cesarce jest bardzo precyzyjne, bezbolesne, a po wszystkim czas potrzebny na rekonwalescencję jest skrócony do minimum.

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa (Dermapen) na bliznę po cesarskim cięciu

Zadowalające efekty w likwidowaniu blizny po cesarskim cieciu ma też mezoterapia mikrogiłowa. Zarówno ta wykonywana za pomocą nakłuwania igłami, jak i ta przeprowadzana za pomocą urządzenia do mikronakłuwania Dermapen. W Siedlcach skorzystasz z obu typów mezoterapii. Oba te zabiegi polegają na nakłuwaniu skóry w celu podania do jej głębszych warstw specjalnych preparatów odżywczo-nawilżajacych, wzbogaconych o kofeinę i krzemionkę organiczną. Dzięki samym nakłuciom skóra staje się pobudzona, bo poprawia się w niej krążenie, a co za tym idzie, również natlenowanie. Przyspiesza metabolizm komórek tłuszczowych, a poza tym zwiększa się produkcja kolagenu.

Dlaczego blizna po cesarce boli?

Odczuwanie bólu po cesarskim cięciu w miejscu, w którym doszło do nacięcia skóry, jest naturalny. Przez kilka dób po zabiegu, będzie on nam towarzyszył niemal nieustannie. Z czasem przerodzi się w uczucie ciągnięcia skóry, aż do  samoistnego ustąpienia. Zdecydowana poprawa pod tym względem następuje, gdy dochodzi do zdjęcia szwów. Zdarza się niestety, że ból nie ustępuje przez bardzo długi czas, albo znika, a następnie wraca w sposób nagły po kilku latach. Wtedy boli już nie tylko blizna, ale także cała jama brzuszna lub dolny odcinek kręgosłupa. Przyczyną najczęściej są zrosty, do których doszło w bliznach, które nie były w żaden sposób mobilizowane przez pierwszy okres po połogu.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania najlepszych zabiegów na blizny po cesarce, zadbaj o mobilizację blizny z rehabilitantem ureginekologicznym

Skóra podczas cesarskiego cięcia jest przecięta przez więzadła, powięzi oraz przez włókna kolagenowe zawarte w skórze. Każdy z tych poziomów musi „odrosnąć” po tym, jak lekarz zaszyje ranę. Niestety, na każdym z tych poziomów może dojść do zrostów. Unikniemy ich, prowokując tkanki okalające bliznę do pracy. Można zacząć robić to już ok. półtora miesiąca po porodzie. Dzięki mobilizacji blizny, czyli rehabilitacji tkanek poprzez ich rozluźnianie, dochodzi do szybszego schodzenia się mięśni brzucha oraz do znacznego poprawienia stabilizacji naszego kręgosłupa. Jak przeprowadzić taką rehabilitację? W pierwszej kolejności, należy udać się do rehabilitanta ureginekologicznego, który oceni, czy jesteśmy już w stanie aktywować mięsień poprzeczny brzucha do pracy oraz czy mięśnie dna miednicy są już gotowe do ćwiczeń, a także czy sama rana jest już dostatecznie zagojona.